A magyar kormánynak nem volt joga ahhoz, hogy pályáztatás nélkül a Roszatomnak adja a paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatos beruházást - idézi Elzbieta Bienkowskát, az Európai Bizottság belső piacok működéséért felelős biztosát a Népszabadság. A lap igyekezett további információkat szerezni azzal a kedden kiszivárogtatott hírrel kapcsolatban, amely szerint a bizottság csütörtökön az uniós közbeszerzési szabályok megsértésének minősíti a 2014 januárjában kötött paksi bővítési szerződést.
Brüsszel az összes közbeszerzés azonnal leállítására kötelezi az Orbán-kormányt, amelynek két hónapja lesz a válaszra. Addig azonban fel kell függeszteni az előkészületeket.
Jávor Benedek, a Párbeszéd Magyarországért európai parlamenti képviselője elmondta a lapnak, hogy a paksi üzlettel kapcsolatos másik uniós eljárás, amely a tiltott állami támogatást lehetőségét firtatja, összefügghet a közbeszerzésekkel. Egy uniós jogot sértő beruházáshoz ugyanis eleve nem lehet állami támogatást szerezni, így valószínűleg azért halogatják az ezzel kapcsolatos eljárás lezárását, mert megvárják a közbeszerzési ügy végét.
Lázár János miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta a Népszabadságnak, hogy nem hivatalosan tudnak a várható brüsszeli lépésről. Ugyanakkor szerinte nincs ok az aggodalomra, mert van egy 2014. januári keltezésű levelük José Manuel Barrosótól, az Európai Bizottság korábbi elnökétől, amely nélkül meg sem tudták volna kötni a szerződést.
A lap idéz egy neve elhallgatását kérő kormánypárti politikust, aki nem bánná, ha az EU "megfúrná" Paks 2-t, mert így Brüsszelre mutogatva hátrálhatnának ki az orosz részvétel miatt kényes üzletből.