Csökkenti működési költségeit és beruházásokra szánt keretét idén a Mavir Zrt. - mondta Bertalan Zsolt, a társaság decemberben kinevezett vezérigazgatója egy szerdai sajtóbeszélgetésen. A takarékossági intézkedések azonban nem érintik az ellátásbiztonságot, a nélkülözhetetlen fejlesztéseket (ezekre lehetőségek szerint más, főkén uniós forrásokat használ fel a vállalat), illetve a közel 600 fős munkavállalói létszámot sem a vezérigazgató szerint. A működési költségeket 10, a beruházási összeget pedig 15 százalékkal csökkenti a vállalat 2012-ben a tavalyi szinthez képest, utóbbi címen a jelenleg átolgozás alatt álló tervek még 21 milliárd forintot határoztak meg. (Az anyacég Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) más vállalatainál is hasonló költségvisszafogó elvárásokat fogalmazott meg a tulajdonos - tette hozzá Felkai György, az MVM kommunikációs igazgatója.)

A vezérigazgató elmondta, a Mavir tavaly teljesítette a legtöbb, gazdálkodásra vonatkozó tulajdonosi elvárást, ez alól várhatóan az adózás előtti eredmény, illetve a társaság hitelállományának forintban kifejezett értéke lehet kivétel. A Mavir 162 millió eurós hitelállománnyal rendelkezik, üzemi eredménye pedig az előzetes számok alapján a 2010-es 9,5 milliárd forinttal szemben 13 milliárd forinton alakulhatott 2011-ben. A rendszerirányító egyébként a tavalyra kitűzött - az alaptevékenységhez kapcsolódó, ellátás- és üzembiztonsági - célokat sikerrel teljesítette, 2011-ben  zárta le 15 éves alállomás-rekonstrukciós programját - tette hozzá Bertalan.

Bertalan a tavalyi év egyik legnagyobb sikerének nevezte a működési költségek nagy részét fedező villamosenergia-tarifa meghatározásának átalakítását, amely idén január elsejétől 30 fillérrel, kilowattóránként 1,9 forintról 2,2 forintra emelkedett (a költségcsökkentés ellenére azért volt szükség a társaság bevételeinek legnagyobb részét adó tétel emelésére, mivel tavaly még több olyan egyszeri forrás állt rendelkezésre, amelyekre idén már nem számíthat a vállalat).

 

Jól teljesített az áramtőzsde

Az áramtőzsdét működtető, Mavir-leány HUPX Zrt. tavalyi éve kapcsán a vezérigazgató elmondta, a börze 2011 végére már 40-es taglétszámmal rendelkezett, forgalma pedig a hazai felhasználás átlagosan 13 százalékát tette ki, de előfordult 18 százalékos arány is. A 2011 közepén bevezetett fizikai futures termékek kereskedése a kezdeti alacsonyabb érdeklődés után már 19 tagot számlál, működése fél évében pedig 1 terrwattóra forgalmat generált. A fejlesztési tervek között újabb, egyre rövidebb távú termékek szerepelnek (a napközbeni piac).