A Napi Gazdaság hétfői számának cikke
A három, akár szerződésbontással is fenyegetett magyarországi erőmű közül a Mátrai Erőmű Zrt.-vel sikeresen zárta le tárgyalásait az Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) − értesült piaci körökből a Napi Gazdaság. Korábbi információink szerint az állami energiacég az alacsonyabb ár reményében tárgyalja újra egyes, 2008-ban kötött hosszú távú áramvásárlási szerződéseit. A Mátrai Erőmű mellett a svájci Alpiq AG leánycége, az Alpiq Csepel Kft., illetve a francia EDF irányítása alatt működő Budapesti Erőmű Zrt. (BERT) érintett, velük az MVM Zrt. energiakereskedő vállalata, az azóta összevont MVM Partner Energiakereskedelmi Zrt. szerződött az előző vezetés időszakában.
Szakértők szerint várhatóan a két, még tárgyalásban lévő céggel is megegyezik majd az MVM a 2008-asnál alacsonyabb árszintről, sok mozgásterük legalábbis nincs az erőműveknek. Az Alpiq Csepel tavalyi évről szóló konszolidált beszámolójához csatolt kiegészítő melléklet szerint az áramértékesítés szempontjából éppen az MVM a társaság legfontosabb vevője, ráadásul hamarosan beszállítói oldalról is az állami energiacég lesz a meghatározó, a gázt szállító E.On Földgáz Trade Zrt. ugyanis a GVH-vizsgálat lezárultát követően − a hírek szerint még jóval az év vége előtt − szintén az MVM fennhatósága alá kerül.
Szűkül a nyereség
Az Alpiq mérlege szerint tavaly a 2011-es 56,4 milliárd forinttól alig eltérő, 55,5 milliárdos árbevételt ért el áramtermelésből, ami teljes nettó árbevételének 94 százalékát adta. Költség oldalon a főként tüzelőanyagot jelentő anyag jellegű ráfordítások 43,4 milliárd forintot tettek ki 2012-ben. Az Alpiq Csepel tulajdonosai 1997 és 2000 között 260 millió dollárt fektettek a Csepel II erőmű építésébe, a beszámoló szerint a társaság eszközarányos megtérülési mutatója (ROA) 2001 óta legtöbbször évi 8 és 10 százalék között alakult, a jövedelmezőség azonban 2008 óta folyamatosan csökkent − 2011-re 5,2 százalékig −, és a tavalyi értéket is a rendkívüli bevételek húzták fel 12,7 százalékra, ezek nélkül 7,1 százalékon állt a mutató. A "fordulatot" a cég szerint azért is érdemes mértékletesen kezelni, mert a magyar piacon jelentős áresés valósult meg, ahogy a társaság beszámolójában fogalmaz, többek közt a kormány "rezsicsökkentésként propagált" közműdíj-csökkentési igyekezete előbb-utóbb nemcsak a szolgáltató, de a termelővállalatoknál is az eszközarányos nyereség előre nem látható mértékű szűkülését okozhatja.
Kisebb az "MVM-kitettség" a BERT-nél, a társaság tavaly összesen 1353 gigawattóra áramot értékesített, ennek kevesebb mint felét az MVM Trade felé (500 gigawattórát a szabadpiaci kereskedelemben, 222 gigawattórát pedig a rendszerirányító Mavir Zrt.-nek rendszerszintű szolgáltatásként). A világpiaci válság elhúzódása miatt a villamosenergia-igény a tavalyihoz képest csak csekély mértékben nőtt, így az MVM Trade-nek eladott áram mennyisége 2012-ben is elmaradt a szerződés szerintitől − teszi hozzá a társaság beszámolója. A BERT tavaly 31,3 milliárd forintért értékesített áramot, 27,9 milliárdért pedig hőt, belföldi árbevétele így összesen 60 milliárd forint volt, az egy évvel korábbinál 3 milliárd forinttal magasabb, exportértékesítése pedig 3,1 milliárdról 5,5 milliárd forintra nőtt.