A tavaly tapasztalhatt enyhülés a vállalati hitelpiacon 2014-ben is folytatódik - derül ki a KPMG által megkérdezett banki vezetők helyzetértékeléséből. A vállalathitelezési hangulatindex értéke a tavaly márciusi +1,3-as érték után elérte a +2,5 pontot a mínusz tíztől plusz tízig terjedő skálán. Ez a legmagasabb érték az adatgyűjtés 2011-es elindítása óta.

A felmérés szerint leginkább a beruházási hiteleknél javult a hitelezési hajlandóság, ami a működési célú finanszírozást megelőzve már a legkedveltebb hitelcélnak számít. A projekt- és ingatlanfejlesztési hitelek vonzereje továbbra is a legalacsonyabb, bár némileg javult az előző két évhez képest. A bankok hitelezési hajlandósága ugyanakkor nem tér el számottevően a kkv- és a nagyvállalati ügyfelekre vonatkozóan: mindkét szegmens finanszírozására nyitottnak vallotta magát a válaszadók többsége.

Milyen az álomügyfél?

Felmérésünk alapján a bankok hipotetikus "álomügyfele" egy olyan vállalati hitelfelvevő lenne, amely Budapesten vagy Pest megyében működik a mezőgazdasági/élelmiszeripari szektorban, beruházási célra igényel finanszírozást, és megfelelő nagyságú, illetve összetételű saját erő áll rendelkezésére" - állapította meg Palotai Zsolt, a KPMG felmérésért felelős igazgatója.

A hitelintézetek többsége szerint továbbra sem várható érdemi változás a hitelezési feltételek terén általánosságban, ugyanakkor a válaszadók egyharmada elképzelhetőnek tart kismértékű enyhülést a következő fél évben. A feltételeket egyenként vizsgálva a hitelezési vezetők növekvő számban várnak csökkenést a kamatfelárak, illetve lazítást a fedezetekre vonatkozó követelmények terén - mindkét feltétel esetén a válaszadók mintegy negyede számít a vállalatok számára kedvező változásra. Szigorúbb előírások a bankok monitoringtevékenysége kapcsán képzelhetők el - a hitelezési vezetők 40 százaléka számít ilyen irányú módosításra.

A banki vezetők 80 százaléka érzékelte a vállalatok hitelkeresletének növekedését az előző fél év során, és volt olyan hitelintézet is, amely az aktivitás jelentős növekedéséről számolt be. A kereslet dinamizálódásával és a hitelezési hajlandóság javulásával összhangban javultak az érintett portfólió növekedésére vonatkozó várakozások: a válaszadók túlnyomó többsége a vállalati hitelállomány növekedését várja fél éves kitekintésben mind a saját bankjánál, mind a bankszektor egészére vonatkozóan. Utóbbi megvalósulása egy ötéves csökkenő tendencia végét jelentené, a nem pénzügyi vállalkozásoknak nyújtott bruttó hitelállomány ugyanis 2009 első féléve óta mintegy 18 százalékkal 6641 milliárd forintra apadt 2014 közepére.

Az érintett hitelállomány minőségére vonatkozóan is kedvezőbbek a várakozások: míg a korábbi években kisebbségben voltak a portfólió minőségének javulását prognosztizálók, a mostani felmérés szerint a bankok több mint fele szerint csökkenhet a minősített hitelek állománya az előttünk lévő hat hónapban. Ily módon a bankszektor problémamentes vállalati hiteleinek - 2014 közepén kimutatott - 64 százalékos aránya növekedhet az állományon belül.

A személyes és online megkérdezésen alapuló felmérésben 15, a vállalati hitelezés területén meghatározó kereskedelmi bank, szakosított pénzintézet és pénzügyi vállalkozás illetékes vezetője vett részt. A felmérésben részt vevő bankok együttes piaci részesedése 2013-ban meghaladta a 80 százalékot a magyar hitelezési piacon.

Hitelezési szempontból továbbra is a mezőgazdaság/élelmiszeripar és a termelőipar a legvonzóbb iparágak, amiket a kereskedelem és a szállítmányozás követ a sorban. A lista végét vizsgálva kiemelendő, hogy jelentősen csökkent az építőipar elutasítottsága, illetve az ingatlanszektor is javítani tudott, de az átlagnál még mindig kevésbé preferáltak.

A vállalati hitelkérelmek elutasításának jellemző okaként a legtöbb megkérdezett vezető a saját erő hiányát vagy annak nem megfelelő összetételét jelölte meg, de a hiteldöntések során a legfontosabb szempontok között szerepel a vállalat korábbi gazdasági teljesítménye, üzleti kilátásai, tárgyi fedezetei, illetve aktuális likviditási helyzete is.

A hitelezési vezetők a makrogazdasági növekedéssel kapcsolatban is optimistább várakozásoknak adtak hangot. A válaszadók egyhangúan 1 százaléknál magasabb, de 3 százaléknál alacsonyabb GDP-növekedést várnak 2015-től. Ez kedvező jelnek tekinthető a vállalati hitelpiac jövőbeli kilátásait illetően, hiszen a hitelezés élénküléséhez éppen a konjunkturális helyzet javulását tartják a legfontosabbnak a felmérésben felsorolt makrogazdasági események és folyamatok közül. Emellett az MNB Növekedési Hitelprogramjának folytatását jelölték meg a legtöbben, mint aminek jelentősebb hatása lehet a hitelpiaci aktivitás erősödésére.