A Puli Space a harmadik Google Lunar XPRIZE (GLXP) csapatként foglalt helyet holdutazásához az Astrobotic leszállóegységén - közölte a Puli csapatvezetője.
Pacher Tibor tájékoztatása szerint az Astrobotic Technology Inc. és a Puli Space Technologies Kft. a Tel Avivban zajló GLXP találkozón jelentették be, hogy aláírták az első magyar hasznos teher Holdra juttatásáról szóló szerződést. A Puli egy egyedi időkapszulát küld fel az amerikai GLXP-csapattal a Memory of Mankind (MoM) on the Moon (Az emberiség emlékezete) projekt keretében, valamint a Puli holdjárójának is foglalt helyet.
A magyar csapat ezzel olyan GLXP-csapatok mögé sorakozott fel, mint a japán Hakuto vagy a chilei AngelicvM, amelyek szintén az Astrobotic Peregrine leszállóegységével jutnak el a Holdra. A Puli részvételével Magyarország hetedik nemzetként csatlakozik az Astrobotic küldetéséhez, amellyel a pittsburghi cég mindenki számára elérhetővé kívánja tenni a Holdat. A Memory of Mankind on the Moon kapszula olyan táblákból fog állni, amelyekre archív képeket és szövegeket nyomtatnak majd olyan kicsiben, hogy tízszeres nagyítással olvasható legyen. Egy táblára összesen ötmillió karakter fér rá ekkora kicsinyítésben.
A magyar projekt célja, hogy 2017. december 31-ig sikeresen végrehajtsa a GLXP kiírása szerinti feladatokat: a Holdra eljuttassák a magyar robotot, amelynek legalább 500 métert meg kell tennie az égitest felszínén, és nagyfelbontású videót és képeket kell visszaküldenie a Földre.
A harmincmillió dollár összdíjazású Google Lunar XPRIZE példa nélküli verseny, amely a világ minden táján kihívás elé állítja és inspirálja a mérnököket és a vállalkozókat, hogy kifejlesszék a robotalapú űrkutatás olcsó metódusait. 2007 és 2010 között 16 országból 29 csapat regisztrált, mára tizenhatan maradtak 13 országból, Európát Németország és Olaszország mellett a magyar Puli Space képviseli. A verseny győztese az a magánerőből finanszírozott csapat lesz, amely sikeresen eljuttat a Holdra egy robotot, és ott végrehajtja az előírt feladatokat.
Az első csapat, amelynek ez sikerül, elnyeri a húszmillió dolláros fődíjat, a második csapat pedig ötmillió dollárt kap. Egymillió dollárban részesül az a csapat, amely ösztönzi a sokszínűséget az űrkutatás területén, és négymillió dolláros bónusz díj jár azoknak a csapatoknak, amelyek további technikai feladatokat teljesítenek, például tízszer távolabbra jutnak, túlélik a holdi éjszakát, vagy meglátogatják a korábbi holdmissziók helyszíneit.