Az iparági információk szerint a kormány évek óta nyomás gyakorolt a Nemzeti Tankönyvkiadót Zrt.-re, a névváltás után a Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadó Zrt.-re (NTK), hogy adja el tulajdonát az államnak
"A Sanoma az NTK-t is birtokló magyarországi tulajdonos, az NTK Oktatási Holding 100 százalékos tulajdonrészét értékesítette magyar magánszemélyek érdekeltségébe tartó vállalkozások számára. Az új tulajdonosok meghatározó képviselői a menedzsment vezető tagjai" - tájékoztatott a társaság. A tankönyviadó tavaly nettó 5,5 milliárd forintos forgalmat bonyolított, alkalmazottjainak száma 127 fő. A cég az elmúlt években tartósan nyereséges vállalkozás volt, tavaly 685 milliós adózott eredményt produkált, 2011-ben 809 milliót, míg az azt megelőző években egy milliárd forint feletti profitot termelt a tulajdonosoknak.
"A Sanoma azt követően döntött a NTK (korábban Nemzeti Tankönyvkiadó) birtokló NTK Oktatási Holding Zrt. értékesítéséről, hogy felismerte, a tulajdonosváltást követően Magyarország legnagyobb oktatási cégcsoportja megfelelően tud majd reagálni a hazai oktatáspolitika változásaira. A változás nem érinti sem a Sanoma, sem az NTK stratégiai elképzeléseit" - olvasható a cég közleményében. A menedzsment vezető tagjai nem terveznek jelentős változást a mértékadó magyar tankönyvkiadó céljaiban és vezetésében.
A tranzakció az NTK-Oktatási Holding Zrt.-hez tartozó minden leányvállalatot érint, így a Perfekt Zrt.-t is, mely piacvezető a hazai pénzügyi-gazdasági képzések területén, valamint a pénzügyi-számviteli könyvek kiadásában.
(Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkár idén augusztusban azt nyilatkozta a HírTV-ben, hogy "nincsen szó a tankönyv-előállítás államosításáról". "Nem lesz bonyolultabb a rendszer, nem lesz drágább a tankönyv, és nincs szó a tankönyv-előállítás államásításáról sem" - fogalmazott Hoffmann Rózsa. Ugyanakkor kitért arra, hogy az egész tankönyvkiadást újra kell gondolni.)