E beruházással Magyarországon egyedülálló módon összeér a hagyományos energiatermelés a jövő energiatermelésével - mondta Marie-Theres Thiell, a társaság fb-elnöke.

A fejlesztés megvalósulását nagyban segítette, hogy a bekerülési költség felét fejlesztési adókedvezményből tudják biztosítani.

A lignitalapú energiatermelés a megújuló energiatermeléssel és az erőműhöz tartozó ipari park fejlődésével együtt biztosíthatja a társaság jövőjét - mondta Valaska József, a zrt. korábbi elnöke.

Mikus Tibor, a kivitelező konzorciumot vezető Wire-Vill Kft. ügyvezetője elmondta: a Mátrában, az Őzse-völgyi zagytározó sík felületén 30 hektáron kialakítandó szolármezőn 72 ezer 480, déli irányba tájolt napelemet helyeznek el. Az innen nyert energiát a meglévő távvezeték-hálózatba táplálják be. Terveik szerint augusztus végén már megkezdődhet az erőmű másfél hónapos próbaüzeme. E beruházással Közép-Európa legnagyobb kapcsolt szén- és megújuló-energia erőműve jön létre.

A 950 MW beépített teljesítménnyel rendelkező mátrai erőmű Magyarország legnagyobb lignittüzelésű erőműve és az energiaszektor második legnagyobb áramtermelő üzeme, amely a teljes magyar éves villamosenergia-felhasználás 15 százalékát állítja elő. A naperőmű-projekt helyszínéül a csaknem húszéves üzem után megtelt és a termelésből kivont Őzse-völgyi zagytározó szolgál. A leendő naperőmű által megtermelt villamosenergia átlagosan egy kisebb várost, mintegy ezer négytagú háztartást lát el zöldenergiával.