A hosszú távú magyar gázimportszerződés szerződések 2015-ig érvényesek, így bőven van idő, hogy a meghatározzuk a következő időszakot - mondta a lapnak az orosz energetikai óriás vezére. Folyamatosan tárgyalunk a partnerekkel, ez általános gyakorlat - közölte, hozzátéve, hogy tartózkodna a megbeszélések kommentárjától. Az árral kapcsolatban elmondható, hogy hűek maradunk az elvhez, miszerint az árnak a helyi piaci helyzetet is tükröznie kell; ez mindként félnek előnyös. 2011-ben pozitívan reagáltunk a magyar partnereink kérésére - fogalmazott.
A Gazprom nemrég több európai vevője számára csökkentette a gáz árát. Arra a kérdésre, hogy várható-e újabb, hasonló bejelentés, a Gazprom-vezér így felelt: az európai piac nagyon szegmentált, semmi sem úgy működik, mint egy egységes és likvid piacon. Míg egyes megoldások az egyik országban időszerűek és megfelelőek, más országokban ugyanazok a megoldások nem feltétlenül működnek.
Szinte a teljes Európába szállított Gazprom-gázt olajindexált árképlet alapján adják el - derül ki az interjúból. Azonban néhány ügyfélnek (E.On, GdF, Wintershall, ENI, Botas) egy olyan képlet alapján értékesíti a vállalat a gázt, amely korlátozott mértékben figyelembe veszi a gáz spotpiaci árát is (15 százalék körül). Ezzel együtt a társaság nem mérlegeli, hogy árképletében szakít az olajárak követésével, s helyette más, a gáz piacára jobban jellemző paramétert keres. A kontinensen lévő azonnali piacok nem elég fejlettek, nem likvidek, nem rugalmasak, emellett érzékenyek a külső sokkhatásokra, és könnyen különböző spekulánsok manipulációinak áldozatává válhatnak - indokolta, hozzátéve, hogy a hosszú távú és az olajárakat rögzítő szerződés biztonságot jelent az ilyenfajta ármanipulációkkal szemben.
Medvegyev nem kívánt válaszolni arra a kérdésre, hogy az eredeti gázárképlet miben tér el országonként, ami miatt jelentősen különböznek az adott importőr országokban alkalmazott árak, amit - több más dolog mellett - a hosszú távú szerződések rögzítenek - közölte. Mivel szavai szerint a szerződések különböző időpontokban lettek aláírva, a kiindulási pontok is különböznek - így tehát nem meglepő, hogy minden adott pillanatban piaconként különböznek az árak.
Medvegyev azt is elmondta a lapnak, hogy bár a Mollal tervezett pusztaföldvári föld alatti tárolóról egy részletes megvalósíthatósági tanulmányt követően lemondtak, azonban nem adták fel azt az elképzelést, hogy Magyarországon földalatti gáztároló kapacitással rendelkezzenek, és nyitottak az új javaslatokra.
Az interjúból kiderül, a Déli Áramlat végleges konszolidált megvalósíthatósági tanulmánya már elkészült - ez az alapja a végleges útvonalnak is, amelyet várhatóan idén jelentenek be a végleges beruházási döntéssel együtt. Az eredeti tervekkel ellentétben már decembertől elkezdődik a Déli Áramlat építése; újdonság, hogy Montenegró is csatlakozott a projekthez - fűzte hozzá Medvegyev.