Éppen egy évvel ezelőtt írta meg lapunk, hogy egyes magyarországi zálogházak milyen trükkökkel csapján be ügyfeleiket. A főleg kis zacik ugyanis úgy adtak zálogkölcsönt a bevitt értéktárgyakra, hogy a kölcsön futamidejére kedvező kamatot számoltak fel - ám ezt a futamidőt néhány napban határozták meg, az ezen felüli időszakra - türelmi időszaknak nevezve - viszont már horribilis kamatot számoltak a gyanútlan ügyfeleknek, akik kénytelen-kelletlen kifizették az extra sarcot.
A Napi.hu-n megjelent bizonyítékok nyomán a felügyeletet ellátó MNB vizsgálatba kezdett. Először fogyasztóvédelmi figyelmeztetést adott ki az érintetteknek, majd vizsgálatot indított tavaly nyáron. Kérdésünkre az MNB most azt közölte: ez a vizsgálat idén várhatóan lezárul.
A felügyelet az eddigi adatok szerint 75 kézizálog-kölcsönző cégnek küldött figyelmeztetést, amelyből 20 nyilatkozott úgy, hogy forgalmaz ilyen, extra rövid futamidős konstrukciót. A fogyasztóvédelmi figyelmeztetést követően közülük 17-en már felhagytak ezzel, ám hárman - fittyet hányva a jegybanki intelemnek - tovább folytatták az ügyfelek átverését.
Egyelőre nem tudni, hogy a "renitensek" között megtalálhatók-e lapunk által korábban megnevezett zálogcégek. A több mint egy éve folyó ellenőrzések végső eredményéről - és az esetleges büntetéséről - az MNB nem közölt részleteket. Annyit azonban már sikerült elérni, hogy szigorították a kézizálog-hitelezést szabályozó kormányrendelet. A 2016. július 1-én hatályba lépett szigorítás lehetetlenné teszi a teljes hiteldíj mutatóval (thm) való trükközést, így a még piacon maradt csalárd cégeknek is be kell szüntetni a korábbi hitelezési sémát.
Az elhúzódó jegybanki vizsgálatra vonatkozó kérdésünkre az MNB felügyeleti szóvivőjétől az alábbi választ kaptuk:
"Az MNB öt kézizálogkölcsönt nyújtó piaci szereplőnél zajló fogyasztóvédelmi témavizsgálata (amelynek maximális időtartamát az MNB-törvény határozza meg) még folyamatban van, 2016 folyamán várhatóan lezárul. A témavizsgálat azért is zajlik jelenleg, mert az MNB annak hatókörét kiterjesztette a thm meghatározásáról, számításáról és közzétételéről szóló 83/2010-es kormányrendeletet 2016. július 1-jétől módosult előírásai betartásának ellenőrzésére is.
Örvendetes fejlemény ugyanis, hogy az MNB szakmai álláspontjával összhangban a kormány július 1-jétől módosította, szigorította e kormányrendeletet. Az MNB álláspontja, hogy az a kölcsönnyújtói magatartás, amely a jellemző fogyasztói finanszírozási igényeknél nyilvánvalóan lényegesen rövidebb futamidőt rögzít a szerződéses konstrukciókban, nem állt összhangban a thm-szabályozás céljával, így a 30 napnál rövidebb futamidejű kézizálogkölcsön konstrukciók kapcsán nem volt kizárható, hogy a kölcsönnyújtó szándéka a jogszabályok megkerülésére irányult."