A harmadik negyedévben 6,7 milliárd forintos adózott eredményt ért el a K&H Bank, az első kilenc hónapos eredmény így 14,6 milliárd forint lett. Az adat nem igazán összevethető a tavalyi eredménnyel, hiszen akkor a III. negyedévben a jelzáloghitelek végtörlesztése után elkönyvelt - előzetesen prognosztizált, 25 milliárdos - értékvesztés miatt csak 0,1 milliárdos eredményt tudott felmutatni a bank - mondta el Hendrik Scheerlinck vezérigazgató. A stabil nyereségesség mögött ugyanakkor érdekes tendenciák vannak.
A bank céltartalékolási kötelezettsége számottavően csökkent: a harmadik negyedévben 1,6 milliárd forint új tartalék megképzésére volt szükség köszönhetően a hitelportfolió javulásának. A nem teljesítő hitelek állománya a június végi 13,3 százalékról 12,7 százalékra csökkent, amit a vezérigazgató az árfolyamgátnak és a bank saját adósságrendező megoldásának sikerének tud be.
A hitel/betét mutató a tavalyi - igen jó - 91,4 százalékról 74,3 százalékra csökkent. A javulás sajnálatosan szinte csak a a hitelállomány csökkenésének tudható be, hiszen a betétállomány egy év alatt csak 2,2 százalékot, 1629 milliárd forintról 1593 milliárd forintra csökkent, ám a hitelállomány közel 20 százalékot zuhant: a 2011. szeptemberi 1779 milliárd forint helyett jelenleg csak 1443 milliárd forintnyi hitelt kezel a K&H, ami Scheerlinck szerint komoly mértékben köszönhető annak, hogy a bank ügyfelei a piaci átlagnál sokkal nagyobb arányban éltek a végtörlesztés lehetőségével - 188 milliárd forintnyi kölcsönt, az állomány közel 30 százalékát fizették vissza.
A lakossági hiteloldalon a K&H egy év alatt 1,2 százalékos piaci részesedést vesztett, ma már csak 8,4 százalékos a súlya. A Napi Gazdaság kérdésére a vezérigazgató arra hívta fel a figyelmet, hogy a bank az új hitelkihelyezések terén az egy évvel ezelőtti 2-3 százalék helyett immár több, mint 8 százalékos piaci részesedéssel bír és ez az arány folyamatosan nő.
A bank működési eredménye egy év alatt közel harmadával, 42,2 milliárd forintra csökkent. Ami a hatékonyságot illeti, a társaság költség/bevétel mutatója 50,7 százalékról 62,8 százalékra romlott, s a vezéigazgató nem igazán volt elégedett a 9,8 százalékos tőkearányos megtérüléssel sem. A Deutsche Bank vezetőjének minapi nyilatkozatát idézte Scheerlinck, aki szerint jelenleg a tőkeköltség 12 százalék körül van, ez alatt aliga lehet ténylegesen nyereségről beszélni.