A Napi Gazdaság keddi számának cikke

Az IG2 (Intergiro2)-rendszer bevezetése igazolta az előzetes vélekedéseket − nyilatkozta a Napi Gazdaságnak Legeza Péter, a Giro Zrt. vezérigazgatója. A tranzakciók nagyjából 50 százaléka került be az új, gyorsabb elszámolást lehetővé tevő rendszerbe, ugyanakkor számos érdekes változást lehetett megfigyelni az ügyfelek viselkedésében. Az egyik legérdekesebb ezek közül az, hogy az átutalások a címzett ügyfél számára nem biztos hogy hamarabb érkeznek meg (mivel egy nappal később indítják), a gyorsabb átutalás hasznát jellemzően a pénzt utaló fölözi le azzal, hogy a pénz tovább lehet nála − később indíthatja az átutalást. A kedvezményezett számára az előny ott jelentkezik, hogy ő még aznap tovább tudja utalni a pénzt, ha erre van szüksége.

Ugyancsak érdekes volt megfigyelni azt, hogy a gyorsabb utalás lehetősége számottevően megváltoztatta a nagyvállalati ügyfelek szokásait is: a maximum 4 órás elszámolási ciklus a társaságok zömének már megfelelő, így drasztikusan zuhant a "real-time" átutalást garantáló, ám költségesebb VIBER-átutalások száma. Ezen utalások darabszáma nem jelentős a teljes Giro-forgalomhoz képest. A tranzakciók darabszáma 2013 első öt hónapjában 4,34 százalékkal nőtt tavalyhoz képest − az elmozdulás ott érhető utol, hogy az IG2 bevezetésével megállt az egy tranzakcióra jutó átlagos érték csökkenése − mondta Legeza Péter.

Kép: Napi Gazdaság, Földi D. Attila

Érdekes megfigyelések szűrhetőek le abból is, hogy az ügyfelek miként használják a napi öt elszámolási ciklust átutalásaik esetén. Míg darabszámban a legtöbb megbízást az első − reggeli − ciklusban dolgozza fel a Giro rendszere − az IG2-megbízások több mint harmada köthető ehhez a ciklushoz −, addig értékre a 4. és a napzáró 5. átutalási ciklus mozgatja meg a legkomolyabb összeget − egyenként 40 százalék körüli összeget, miközben az IG2 utalási tranzakcióknak kevesebb mint 20 százaléka köthető a 4. és mindössze 13-14 százaléka az utolsó elszámolási ciklushoz. Mindezt azzal magyarázza a Giro Zrt. vezérigazgatója, hogy a reggeli idősávot jellemzően a lakossági ügyfelek használják, akik előző este, éjszaka otthonról adják be átutalási megbízásaikat, amelyeket a rendszer a másnapi első körben teljesít, míg a cégeknél az utolsó ciklus kihasználása a legjellemzőbb: ekkor indulnak útnak a nagyobb összegek, amelyek esetében ugyanakkor még így is biztosított, hogy a tárgynapon elszámolásra is kerül. Emellett − hívja fel a figyelmet Legeza Péter − a napi többszöri átutalás azt is biztosítja a cégeknek, hogy megfelelően kezelhessék cashflow-állományukat, hiszen a napközben beérkezett pénzek függvényében tudnak dönteni arról, hogy milyen kötelezettségeknek tesznek még aznap eleget.

A Napi Gazdaság kérdésére a vezérigazgató elmondta, a Giro-rendszer adatai önmagukban nem alkalmasak arra, hogy pontos képet kapjunk a tranzakciós illeték megfizetésével kapcsolatban arról, vajon hol is képződhetett elmaradás a tranzakciós adóban, mivel a rendszeren átfutó megbízásokról a Giro Zrt. önmagában nem tudja, hogy az illetékköteles tranzakciók voltak-e. Az adatok alapján ugyanakkor elmondható, hogy a tranzakciók száma és értéke sem csökkent az illeték bevezetését követő időszakban. Az ugyanakkor a rendelkezésre álló adatokból is jól látszik, hogy az illeték megemelése után az illetékplafon alatti tranzakciók darabszáma nem nő majd komoly mértékben, ám az érintett tranzakciók értéke − s így a tranzakciós bevétel − komolyan növekedhet, feltéve, ha ezek a tranzakciók a magyar banki elszámolási rendszerben maradnak.

BKR-forgalom megolszlása 2013. (I-V. hó, %)−V. hó (%)
TranzakciószámTranzakcióérték
IG150,9221,03
IG2. 1. ciklus16,7611,32
IG2. 2. ciklus7,2911,42
IG2. 3. ciklus9,0716,37
IG2. 4. ciklus9,1820,57
IG2. 5. ciklus6,7819,30
Forrás: Giro Zrt.