Míg az orosz Szputnyik koronavírus-vakcinákat közvetlenül vásárolta meg Magyarország, addig a kínai Sinopharm esetében beiktattak egy közvetítőcéget, a Danubia Pharma Kft., melynek egyedüli tulajdonosa a Syntonite Med Zrt. volt - írja az Mfor a cég gazdaság teljesítményét bemutató cikkében.
A magyar állammal közvetlenül szerződő Danubia Pharma 2021. évi beszámolója a napokban került fel az Igazságügyi Minisztérium honlapjára, amiből kiderül mennyit is hozott a konyhára a kínai vakcinabiznisz. A Danubia Pharma árbevétele az előző évi 3,4 milliárdról 54,8 milliárd forintra emelkedett. Anyag jellegű költségként 44,9 milliárdot költöttek el a korábbi kicsivel több mint kétmilliárd után. A személyi jellegű ráfordítás a korábbi 2,1 millió után tavaly 352,9 milliót költöttek el.
Ennek hátterében részben a dolgozók számának "minimális" növekedése áll, 2020-ban ugyanis egy, 2021-ben viszont már öt fő volt a dolgozók létszáma. Az ő bérköltségük azonban "csak" 42 millió forintot tett ki, ami havi szinten bruttó 700 ezer forintos fizetést jelenthetett.
A bevételek és a ráfordítások eredményeként üzemi szinten már 5,7 milliárd forintos nyereséget mutatott ki a cég, amit a pénzügyi műveletek eredménye és az adófizetési kötelezettség még csökkentett. Így végeredményben a kínai vakcinabiznisznek is köszönhetően 4,4 milliárd forint tiszta profittal zárta az évet a Danubia Pharma.
Hogy kik a vállalat végső tulajdonosai, az nem teljesen tiszta, hiszen a legutóbbi tulajdonosváltáskor két magántőkealapot jegyeztek be tulajdonosokként 50-50 százalékos arányban: a Fidenza Magántőkealapot és a Grado Magántőkealapot. Mindkét magántőkealapot a Capstone Befektetési Alapkezelő Zrt. képviseli, melynek tulajdonosa Földvári Gábor és fia. Földvári Gábor neve főként a letelepedési kötvénybizniszből lehet ismert, ugyanis ő volt az egyik ciprusi illetőségű közvetítőcégnek, az Innozone Holdings Ltd.-nek a képviselője. Korábban az Exbus vezetésében és a Bookline meghatározó tulajdonosai között is megfordult.