A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei szelektív hulladék szétválogatása jelenleg három helyszínen, Sajókazán, Bodrogkeresztúron és Miskolcon történik, kézi erővel. Ezek az egységek a kilencvenes évek végén, valamint a kétezres évek elején épültek. Mára a növekvő mennyiségű szemét miatt eljutottak teljesítőképességük csúcsára, így kapacitásuk a jövőben már nem lesz elégséges. Ezen probléma megoldására indult el a megyei hulladékgazdálkodási társulások közös, úgynevezett "szuperválogató projektje", mely szerint Miskolcon épülne fel egy megyei, modern, optikai válogatómű.
"Az új üzemben korszerű, automata gépek válogatnák szét a szemetet. Ezek 90 százalékos pontossággal működnek, ezért szükség van utóválogatásra, ami továbbra is kézi erővel történne" - tájékoztatta a Napi.hu-t Ladányi Roland, a Miskolci Regionális Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. (MiReHu Kft.) ügyvezetője.
A szakember elmondta, hogy most óránkért egy tonna hulladék szétválogatására képesek Miskolcon. Ez a mennyiség 3 és fél tonnára nőne a beruházás után, és nem lenne szükség a sajókazai és bodrogkeresztúri válogatókra sem.
"A közbeszerzési eljárás elkezdődött, sőt, érkeztek is pályázatok. Az általunk korábban kalkulált költségek viszont megnövekedtek. A beszerzendő gépek java külföldről érkezne, így euróval kell értük fizetni. Az euró árfolyama a forinttal szemben azonban jelentősen emelkedett az utóbbi időben, amiből egyenesen következik, hogy többet kell fizetnünk a szerkezetekért, mint amennyivel korábban számoltunk" - ismertette a helyzetet és a problémákat portálunknak Ladányi Roland.
A szakembertől azt is megtudtuk, hogy a szelektív hulladékgyűjtés kezdete Miskolcon 2003-2004-re tehető, amikor elkezdődött a gyűjtőszigetes rendszer kiépítése a borsodi megyeszékhelyen. A hulladékválogató üzem 2006-ban indult el. 2012-ig 4-6 százalék között alakult a szelektíven gyűjtött szemét aránya az összes hulladékból. Ez az mennyiség azóta meredeken emelkedik.
Átalakíthatnák a magyar hulladékpiacot
Egy a parlament elé múlt kedden éjfélkor benyújtott törvénymódosító javaslat összevonná és koncesszióba adná a hulladékkezelés teljes rendszerét, szt egyetlen cégnek adnák. Az innovációs minisztérium kétharmados törvénybe foglaltatná a parlamenttel a változásokat.A koncessziót elnyerő cég jogosult lenne az országos szemétdíjakra, a hulladékkezeléssel kapcsolatos egyéb, hatóságilag megállapított tarifákon számlázott bevételekre és az általa eladott hulladék ellenértékére. Iparági pletykák szerint a részben állami tulajdonú a Mol Nyrt. lehet a győztes.