A Mol a világszintű nehézségek miatt a visszaesés ellenére is erősnek tartja a tavalyi teljesítményét. Az éves eredmény a csökkenés ellenére meghaladja a járvány kirobbanása után kiadott utolsó, 1,9 milliárd dolláros célkitűzést. 140 milliárd forinttal (464 millió dollár) az utolsó negyedéves tiszta EBITDA csekély mértékben marad el a piaci várakozástól, amelyek 144,5 milliárd forintot valószínűsítettek. 2019 azonos időszakához képest a visszaesés 23 százalékos. Az adatokat a gyenge olajipari makrokörnyezettel magyaráztak - áll a jelentésben.

A kutatás-termelés (Upstream) EBITDA-értéke tavaly 34 százalékkal csökkent, főképp az alacsony olajárak miatt esett 210 milliárd forintra (689 millió dollár). A Mol-csoport bizonyított és valószínűsített szénhidrogén-készlete ugyanakkor 2020 végére 364 millió hordóra nőtt a 2019 végi 270 millió hordóról. A szénhidrogén-termelés a napi 120 ezer hordót elérve 8 százalékkal nőtt.

A feldolgozás-kereskedelem tiszta EBITDA-ja 15 százalékkal 299 milliárd forintra (740 millió dollárt) csökkent a gyenge makrogazdasági környezet miatt. A járványhelyzet második hulláma miatt a finomítói termékek értékesítési volumene 14 százalékkal csökkent. A tiszaújvárosi poliolprojekt költsége a Mol becslése szerint a tervezett 1,2 milliárd euróról 1,3 milliárd euróra nőhet.

A másik két üzletág éves összevetésben 8 százalékos bővüléssel zárt tavaly. A gázszállítás 2020-ban 62 milliárd forintot (201 millió dollár) ért el. A fogyasztói szolgáltatások szegmens 156 milliárd forinttal (510 millió dollár) az eddigi legmagasabb éves EBITDA-t teljesítette. A nem üzemanyag-típusú tevékenységek kiépítése a járvány ellenére is folytatódott.

Az egyszerűsített szabad pénzáram növeléséhez minden üzletág hozzájárult, 197 milliárd forintos (636 millió dollár) összege meghaladta a 2019-est, és a járvány előtti célkitűzésben meghatározott értéket is. Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató a beszámoló szerint mindezt a kihívásokra adott gyors válaszoknak tulajdonítja. Sürgette egyúttal a beruházások felzárkóztatását, az organikus CAPEX (tőkeberuházási összeg) legalább 1,7 milliárd dollárra emelését a tavalyi 1,4 milliárd dollárról. Az összeget a cég teljes mértékben a működéséből finanszírozhatja, így ismét szabad pénzáramot termelhet - tette hozzá.

A Mol-csoport a makrogazdasági környezet javulásában bízva idén ismét javuló eredményeket, 2,3 milliárd dollár körüli tiszta EBITDA-t valószínűsít - olvasható a jelentésben.

A Mol részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) prémium kategóriájában kereskednek. Az árfolyam csütörtökön 2240 forinton zárt. Egy éven belül a legalacsonyabb értéket 1501 forinton, a legmagasabb 2746 forinton érte el.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!