A Napi Gazdaság szerdai számának cikke

A Barabás Téglakő a 2009-ben piacra dobott új termékre eddig több mint 250 millió forintot fordított és a vártnál is nagyobb sikert hozott, a hagyományos téglához hasonló, de betonból készült termékből 2,5 év alatt 630 ezer négyzetmétert értékesített. Erre érezhettek rá a multinacionális cégek magyarországi vállalkozásai is, amelyek a Barabás-féle termékhez magszólalásig hasonló termékkel jelentek meg a piacon. A "téglakő" nevet ugyan levédette a veszprémi gyártó, de a formát, méretet és anyagot nem lehetett − így most, bár más néven futnak, mégis "téglakő" néven kínálják a vevőknek a konkurens termékeket egy sor építőanyag-kereskedésben, ráadásul azonos árszinten.

A terméket kifejlesztő cég tulajdonosa, Barabás Árpád ezért tisztességtelen piaci magatartás miatt beperelte mindegyik "utángyártót", többek közt a Leier céget. Barabás ugyanis úgy véli, hogy a győri székhelyű cég − és mások is − "ráültek a piacára", kihasználták azt, hogy a Barabás Téglakő Kft. erőteljes marketinggel előkészítette és megdolgozta a piacot, így praktikusan befektetés nélkül, "hasonmás" termékkel akarják megszerezni a potenciális vevőket. Az ügyben megkerestük a Leier céget is, ahonnan a következő írásos állásfoglalást kaptuk: "Az ügy jogerős lezárásáig nem kívánunk érdemben nyilatkozni. A Leier-cégcsoport hat kelet-közép-európai országban foglalkozik építőanyag-gyártással immár 30 éve, és ilyen jellegű bírósági ügyei eddig nem voltak. A Leier, ahogy eddigi tevékenysége során, a jövőben is a vitás ügyek békés és korrekt rendezésére törekszik." Ezt kiegészítendő elmondták, a perben kifogásolt Leier-termék szerintük méretében, felületi kialakításában és csomagolásában is különbözik a Barabás Téglakő Kft. termékétől, valamint, a téglakő védjegyet a Leier Hungária Kft. soha semmilyen formában nem használta − ez utóbbit egyébként a perben sem állította a Barabás Kft. Az osztrák érdekeltségű cég szerint pedig  a "téglakőhöz" hasonló formájú, antikolt betonterméket Magyarországon több cég is forgalmazott 2009-et megelőzően − így állításuk szerint a Leier-cégcsoport is.

Az ügy további érdekessége, hogy a Barabás Téglakő Kft.-t hasonló ügyben első fokon már elmarasztalta a bíróság. A KK Kavicsbeton Kft. ugyanis egy, a MÁV által megrendelt és szabványosított, úgynevezett rezgőkő (vakok számára  kifejlesztett, a vasúti peronok szélére rakott recés kő)  gyártása miatt perelte Barabásékat − és nyert. Az indoklás szerint ugyanis ott megvalósult a tisztességtelen piaci magatartás.