A fizetési morál valamelyest javult, egy évvel korábban ugyanis még 49 százalék volt a határidőn túli fizetések aránya - derül ki a Bisnode csoporthoz tartozó cégminősítő, a Dun & Bradstreet (D&B) Hungária Kft. elemzéséből. A cég szerint a vállalkozóknak azonban továbbra sem árt résen lenni, a szerződéskötés előtt érdemes utánanézni, hogy a partner másoknak hogyan fizetett az elvégzett munkáért.

Sokat kell várni a gépjárműkereskedőkre

Az átlagos fizetési határidő az elmúlt hat hónapban 28 nap volt, míg 2010 azonos időszakában 31 nap körül alakult. A számlák 55 százalékát határidőben egyenlítettek ki, míg egy évvel korábban csupán 51 százalékot. A fizetési késedelem ma átlagosan 21 nap Magyarországon. A legtöbbet továbbra is az építőipari számlák kiegyenlítésére kell várni, átlag 73 napot, és közel ennyit kell várni a papíriparban is, az utóbbi iparágban azonban az átlagos fizetési határidő is extrém magas, 48 nap. A gépjármű kereskedők ugyan nem szerepelnek a top10 legrosszabban fizető listáján, de baljós jel, hogy idén az első félévre 10 nappal, 45 napra nőtt az átlagos pénzhez jutási idő az egy évvel ezelőtti állapothoz képest - hívta fel a figyelmet a D&B.

Iparágak, amelyekben a legtovább tart pénzhez jutni
IparágÁtlagos pénzhez jutási idő (nap)
Építőipar72,9
Papíripar72,5
Ingatlanügyletek65,5
Információ, kommunikáció60,2
Gumitermék gyártása52,3

Forrás: D&B

Egyre több társaság húzza le a rolót

A cégek bedőlési, fizetésképtelenségi aránya az elmúlt egy évben jelentősen megnövekedett, a cégek 3,29 százaléka szűnt meg fizetésképtelenség miatt, míg egy évvel korábban csak 2,99 százalékuk. Az első félévében az előző év azonos időszakához képest nemcsak a felszámolási eljárások és csődeljárások aránya ugrott meg, hanem a végelszámolások száma is jelentősen nőtt. Végelszámolás esetén ugyan a tulajdonos saját döntése, és nem a hitelezők külső kényszere, hogy nem folytatja tovább tevékenységét, de a végelszámolások első féléves 52 százalékos növekedése arra utal, hogy a tavalyinál jóval több cég döntött úgy, nem éri meg tevékenységégét folytatnia - áll a cégminősítő elemzésében.

A nyugati régióban is hullanak a cégek

A cégbezárások száma egyértelműen növekszik, és míg 2010 első felében még átlagosan naponta 130 cég szűnt meg felszámolással vagy végelszámolással, ma ez a szám megközelíti a napi 160-at is. A nyugati, gazdaságilag fejlettebbnek tartott országrészben, Fejér és Győr-Moson-Sopron megyében emelkedett a legnagyobb mértékben a cégbezárások száma. Ebből arra következtethetünk, hogy a fejlettebb országrészben tovább kitartottak azok a cégek, amelyek a gazdasági válsággal nem tudtak megküzdeni, mint keleten, de idén már itt is többen kényszerültek bezárásra - véli a D&B.

Már a textilipar és a gumitermékek gyártása is kockázatos

A legmagasabb bedőlési arányú cégek listáján nagyobb átrendeződés történt, mivel a textiliparral és a gumitermékek gyártásával foglalkozó iparágak fizetésképtelenségi aránya jelentősen megnőtt az elmúlt 12 hónapban. Az építőipart és a hozzá kapcsolódó fafeldolgozást továbbra is kiemelkedően fenyegeti a fizetésképtelenség.

 

A tíz legnagyobb bedőlési arányt felmutató iparág (százalék)
Építőipar5,86
Fafeldolgozás (kivéve: bútor), fonottáru gyártása4,72
Gumitermék gyártása4,62
Textilipar4,61
Szállítás, raktározás4,47
Gépjármű, motorkerékpár kereskedelme, javítása4,45
Nagykereskedelem (kivéve: jármű, motorkerékpár)4,44
Szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás4,34
Fémalapanyag, fémfeldolgozási termék gyártása4,18
Adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység4,16

Forrás: D&B