A társas vállalkozások száma az elmúlt 12 hónapban tovább növekedett Magyarországon, április 1-jén megközelítette az 575 ezret. A növekedés több mint 3 százalékos volt, mivel 2011 áprilisának elején még csak 557 ezer magyar működő vállalkozást lehetett összeszámolni - közölte a Bisnode-csoporthoz tartozó nemzetközi cégminősítő, a Dun & Bradstreet Hungária Kft. (D&B) 2012 első negyedéves jelentésében. Január-márciusban azonban jelentősen több céget alapítottak, mint 2011 azonos időszakában, ami betudható a törvényi változásoknak és az új cégbejegyzési folyamatoknak, valamint a cégbejegyzés drágulásának is. Az első negyedévben 18,6 ezer új céget jegyeztek be, míg 2011 elején ez a szám csupán 14 ezer volt. Az elmúlt időszakban csak Nógrád megyében csökkent a cégek száma 2 százalékkal, míg Komárom-Esztergom megyében 5,6 százalékkal több vállalkozás működik idén, mint 12 hónappal korábban.

Átlag 50 nap a pénzhez jutási idő

Az átlagos fizetési határidő jelenleg 27 nap körül van Magyarországon. Ha az elmúlt 3 hónap adatait vetjük össze 2011 első negyedévével, akkor minimálisan ugyan, de csökkent is ez a szám, mely 2011 azonos időszakában még 28 nap volt.
A számlák 54 százalékát határidőben kifizették a cégek, míg egy évvel korábban csupán az 50 százalékát. Ezzel egyidőben a fizetési késedelem nőtt, ami arra utal, hogy a több határidőben kiegyenlített számla nem a fizetési morál javulásának, hanem annak következménye lehet, hogy a fizetési feltételek szigorodtak. Az elmúlt három hónapban az átlagos fizetési késedelem majdnem elérte a 22 napot, ami meglehetősen magas, mivel 2011 első negyedévében ez "csak" 19 nap volt. Ma átlagosan egy számla kiállítása után közel 50 napot kell várnia egy cégnek, hogy pénzéhez juthasson.

Iparágak, amelyeknél a legtovább tart pénzhez jutni
SorrendIparágÁtlagos pénzhez jutási idő (nap)
1Papíripar83
2Információ, kommunikáció70
3Építőipar66
4Oktatás65
5Humán-egészségügyi, szociális ellátás65
Forrás: D&B

A papíripari cégekkel való üzletkötéskor eddig is nagyon sokáig tartott, amíg a cégek pénzükhöz jutottak, de az elmúlt időszakban ez az idő még hosszabb lett. Jelenleg átlagosan 83 napig tart, míg egy papíripari vállalkozóval kapcsolatban álló cég a pénzéhez jut, ami az elmúlt évinél több mint 10 nappal több. Az építőipar szereplőivel szemben továbbra is nagyon hosszú a pénzhez jutási idő annak ellenére, hogy ez 3 napot csökkent egy év alatt. Az építőiparnak szállító cégek jelenleg 66 nap alatt jutnak pénzükhöz, míg 2011 első negyedévében ez közel 69 nap volt.

Újabb negatív csúcs

A cégek bedőlési, fizetésképtelenségi aránya folyamatosan emelkedik, és ismét negatív csúcsokat döntött. Míg a 2011 első negyedéve előtti 12 hónapban 3,2 százalék volt a cégek bedőlési aránya (felszámolási és csőeljárások cégszámhoz viszonyított aránya), addig ma ez a szám már 3,9 százalékos. A bedőlési arány folyamatosan növekszik, ezért várható, hogy hamarosan átlépi a 4 százalékos határt is - véli a cégminősítő. Idén a felszámolások száma 2011 első negyedévéhez képest 34 százalékkal emelkedett, naponta 65 cég ellen indul fizetésképtelenség miatt eljárás. Ez a szám egy évvel korábban még csak 49 volt.

A fizetésképtelenségi eljárások (csőd, felszámolás) mellett a végelszámolások száma is jelentősen megemelkedett. Végelszámolás esetén ugyan a tulajdonos saját döntése, és nem a hitelezők külső kényszere, hogy nem folytatja tovább a cég tevékenységét. Míg egy évvel korábban átlagosan 62 cég ellen indult végelszámolás, addig 2012 első három hónapjában 102 ilyen bejegyzés történik naponta, ami majdnem 100 százalékos emelkedést jelent.

A legnagyobb bedőlési arányt felmutató iparágak
Elmúlt 12 hónap (2012)
2011 azonos időszakaSzektorElmúlt 12 hónap
rangsorrangsorBedőlési arány (%)
11Építőipar6,9
28Szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás5,99
37Textilipar5,09
43Fafeldolgozás (kivéve: bútor), fonottáru gyártása5,04
56Nagykereskedelem (kivéve: jármű, motorkerékpár)4,98
610Fémalapanyag, fémfeldolgozási termék gyártása4,97
711Adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység4,86
85Gépjármű, motorkerékpár kereskedelme, javítása4,86
92Szállítás, raktározás4,74
1016Bányászat, kőfejtés4,64
Forrás: D&B

A magas bedőlésű iparágak listáját már hosszú ideje az építőipar vezeti, de jelentős átrendeződések történtek idén a sorrendben. A keresletcsökkenés és a gazdasági helyzet minden eddiginél jobban meglátszik a szálláshely-szolgáltatással és vendéglátással foglalkozó cégek teljesítményén. Jelenleg közel 6 százalékos a bedőlési arány ebben a szektorban, míg 12 hónappal ezelőtt 4,2 százalék volt. A textilipar is rontott pozícióján, ma már a legnagyobb bedőlésű szektorok listájának 3 helyén szerepel, míg korábban a 7. volt. A teljes gazdaság negatív irányát jelzi, hogy csupán három területen (közigazgatás, védelem, gumitermék gyártása és a nemfém ásványi termék gyártása) csökkent a bedőlési arány, azonban a javulás itt is nagyon mérsékelt volt.

A korábban jól működő vállalkozások is fizetésképtelenné válhatnak

Számos negatív tendenciát látunk jelenleg a gazdaságban: jelentősen nő a bedőlési arány, nő az átlagos fizetési késedelem, megugrott a végelszámolások száma. Ez mind azt jelzi, hogy egyre több vállalkozás van nehéz helyzetben, ráadásul ez a tendencia már évek óta tart - áll a D&B közleményében. Nem beszélhetünk arról, hogy a gazdasági válság elérte csúcspontját, és azok a cégek, amelyek nem tudtak a kihívásoknak megfelelni már bezártak. Sajnos újabb és újabb vállalkozások küzdenek a fizetésképtelenséggel, arányuk jelentősen és folyamatosan nő. Keleti József, a Bisnode-csoport országigazgatója arra hívja fel a figyelmet, hogy ezek a mutatók mind arra utalnak, hogy egyre nehezebb a helyzete a gazdasági szereplőknek és már a korábban jól működőnek hitt vállalkozások is fizetésképtelenné válhatnak. Ezért minden üzletkötés alkalmával és azt követően is nyomon kell követni az üzleti partnerek megbízhatóságát, fizetőképességét, amennyiben el akarják a cégek kerülni a nemfizetési veszteségeket és ezáltal saját fizetőképességük romlását is.

Iparágak, amelyeknél legkisebb a bedőlési arány
Elmúlt 12 hónap (2012)
2011 azonos időszakaSzektorElmúlt 12 hónap
rangsorrangsorBedőlési arány (%)
11Humán-egészségügyi, szociális ellátás0,63
23Közigazgatás, védelem; kötelező társadalombiztosítás1,01
34Szakmai, tudományos, műszaki tevékenység1,55
42Oktatás1,64
55Ipari gép, berendezés, eszköz javítása1,76
66Számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása2,19
79Egyéb feldolgozóipari tevékenység2,28
88Információ, kommunikáció2,34
911Egyéb szolgáltatás2,78
107Művészet, szórakoztatás, szabad idő2,88
Forrás: D&B