A BME Számoljon velünk! - Kutatásfejlesztés és innováció a Műegyetemen 2013 elnevezésű rendezvényen a rektor rámutatott: a 2008-as szinthez képest egyetemük reálértéken a fenntartói finanszírozás 60 százalékát kapja csak meg. Ilyen körülmények között képtelenek lesznek produkálni 2014-ben azt, amit szeretnének szolgálatként felkínálni az országnak - fogalmazott.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a BME a kormányzati elvárásokat "nagy átalakítással" teljesítette, így fogadóképes, minőségelvű, hatékony, a korábbi hibákat elkerülni képes szervezeti keretek között tevékenykednek, ezért a működéshez és fejlesztéshez szükséges összes forrásnak rendelkezésre kell állnia.
Az élmezőnyben
Péceli Gábor hangsúlyozta: a Műegyetem jól teljesít, a felvételi átlagpontszámai tekintetében országos szinten második helyen állnak 418,1 ponttal a Színház- és Filmművészeti Egyetem 419 pontja mögött. Tavaly a felvételin elért pontszámok 70 százaléka feletti tartományából vettek fel hallgatókat - jegyezte meg. Mint mondta, intézményi kihasználtságuk 94 százalékos a műszaki képzésben, ez a mutató az informatikai szakokon 92, a gazdaságiakon pedig 85 százalékon áll. Az ország teljes munkaidős oktatói és a minősített oktatói gárdájának 7 százaléka, főállású akadémikusainak pedig 20 százaléka dolgozik az intézményben - állapította meg. Szólt arról, hogy a bejegyzett magyar tudományos művek tárában a legmagasabb átlagot a BME produkálta, egyebek mellett a biotechnológia terén is érdemes a BME-vel számolni, mert az ehhez kapcsolódó tudományágak itt együtt megtalálhatók.
Szaló Péter, a Belügyminisztérium helyettes államtitkára elmondta: a BME úgynevezett elöntési modelljét tudták alkalmazni a Sajó kiáradásakor és a kolontári vörösiszap-katasztrófa során is, a katasztrófavédelem pedig a kockázatelemzésen keresztül kapott segítséget az egyetemtől. Hozzáfűzte: a tűzoltóság és az építésügy is támaszkodik a BME kutatási tapasztalataira, az egyetem pedig minden idevágó jogszabályban kifejezésre juttatja véleményét. A kormányzat is forráshiánnyal küszködik, de igyekeznek mindent megtenni annak érdekében, hogy a BME magas színvonalú oktatást tudjon produkálni a jövőben is - mondta. Megemlítette, a BME képzése igyekszik teljességre törekedni egymásra épülő tudományágaival, a felsőoktatási intézmények sikereinek záloga pedig az, hogy közös érdekeiket összehangolják. Rámutatott: a Belügyminisztérium számít a BME-re mint "az innováció gerjesztőjére", amely az ország versenyképességének záloga.
Forráshiány
Schváb Zoltán, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közlekedésért felelős helyettes államtitkára arról beszélt, hogy idén és jövőre a tervek szerint elkészül a nemzeti közlekedési stratégia. Kitért arra, hogy a közlekedésbiztonság fejlesztését is célul tűzték, ezen a területen már értek el eredményt, ugyanis drasztikusan visszaesett a közúti balesetek száma, és - véleménye szerint - a szabályok következetes szankcionálásával és ismeretterjesztő munkával tovább lehet csökkenteni. Szólt arról, hogy a minisztérium a BME-n tíz diplomamunka megírását támogatja, ezzel motiválni szeretnék a legfiatalabb mérnököket, valamint a járművezetők oktatóinak képzésébe is bevonták az egyetemet. Annak érdekében, hogy hatékonyabbá tegyék a közúti ellenőrzéseket, egyetemi nyílt napot is szerveznek a közeledésbiztonságról - tette hozzá. Közölte: elkötelezettek a biztonságos és intelligens közlekedés megteremtésében, ez kihívást jelenthet a mérnökök számára is, valamint átfogó hatástanulmányokat is készítenek, hogy csökkenhessen a közúti közlekedésben elhunytak száma.
A rendezvény keretében átadták a Pro Progressio Alapítvány - BME Innovációs Díj 2013 elismerést, amellyel az üzleti szempontból is kiemelkedő innovációs teljesítményeket ismeri el az egyetem. A díjban két projekt részesült, értéke egy-egy millió forint. A díjazottak: Tresorit - Felhő alapú rejtjelezett adattároló- és megosztó rendszer, amelyet Buttyán Levente egyetemi docens, valamint Lám István és Szebeni Szilveszter hallgató fejlesztett ki. A másik kitüntetett a pozitron emissziós tomográfia GPU klaszteren, ezt Szirmay-Kalos László egyetemi tanár, Szécsi László egyetemi docens, Umenhoffer Tamás egyetemi adjunktus, valamint Tóth Balázs és Magdics Milán doktorjelölt dolgozta ki.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!