Sok száz millió forintos befektetéssel néhány év alatt hozott létre jelentős magángyűjteményt Nancy Goodman Brinker, aki az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagyköveteként 2011-203 között tartózkodott Budapesten. A szakértők szerint jó ízléssel kiválasztott modern és kortárs festményekből álló kollekció megvásárlásáról egy szeptemberi kormányhatározat rendelkezik.
A vételről a gazdasági miniszternek, az elhelyezésről viszont az emberi erőforrásért felelős miniszternek kell gondoskodnia. Ez utóbbi a budai várban levő De la Motte palotában lesz, és a kiállítóhely felújítására félmilliárd forintot különítettek el a költségvetésben. A jövendő kiállítás nemzetközi promóciójára újabb 10 millió forintot lehet költeni - ez utóbbi két feladat felelőse Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
A Napi.hu értesülései szerint a mintegy 150 festményből álló magángyűjtemény jelentős értéket képvisel. Olyan emblematikus alkotásokat is megvásárolt az évezred elején Budapesten - méghozzá igen magas áron - mint Nemes Lampérth József Kolozsvárt ábrázoló festménye, Berény Róbert korai csendélete vagy Moholy Nagy László önarcképe. (Címlapkép: Vaszary János: Batthyány Ilona grófnő portréja / edge-art.hu) Brinker céljának tekintette a magyar kultúra tengerentúli népszerűsítését, ezért budapesti megbízatását követően gyűjteményét vándorkiállítás keretében amerikai nagyvárosokba is elvitte.
Brinker magángyűjteményének létrehozásában meghatározó szerepe volt a már elhunyt Rozsics István műkereskedőnek, aki kortárs magyar festőktől állít össze egy kollekciót. Így került Amerikába Szűcs Attila, Klimó Károly, Nádler István és Fehér László több műve. A klasszikus modernista festőket Aba- Novák Vilmos, Berény Róbert, Bortnyik Sándor, Czóbel Béla, Molnár Farkas, Tihanyi Lajos, Uitz Béla képviselte a gyűjteményben. Ezen kívül vásárolt Anna Margit, Ország Lili és Bálint Endre alkotásokat a Vasilescu-gyűjteményből is. A kortárs művészetet Keserü Ilona, Lakner László, Szűcs Attila, Kelemen Károly, Soós Tamás képviselte. Tanácsadói Rozsics István mellett dr. Forgács Éva és Steven Mansbach, dr. Baán László, a Szépművészeti Múzeum igazgatója és Dán Károly voltak.