A kormány csütörtöktől a Hitelintézeti Felszámoló Nonprofit Kft. helyett, a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft.-t jelölte ki a stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetek felszámolójának - az erről szóló rendelet a Magyar Közlönyben jelent meg. A változás előzménye az, hogy a parlament hétfőn elfogadta a csődtörvény módosítását, amelyhez Spaller Endre (KDNP) zárószavazás előtt, egyebek mellett a következő módosítást nyújtotta be: az állami felszámolót a bíróság - ha a kormány rendeletével új állami felszámolót jelöl ki - a kormányrendelet hatályba lépésétől számított 8 napon belül felmenti.
Idáig - a korábban csak hitelintézetek és pénzügyi cégek fizetésképtelenségi eljárásait lebonyolító - Hitelintézeti Felszámoló Nonprofit Kft. volt az állami felszámoló a kormány nyáron hozott döntése szerint. Most viszont a rendeletben nevesített - a cégbírósági adatok szerint bejegyzés alatt álló - Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft.
A már elfogadott, de a Magyar Közlönyben még ki nem hirdetett csődtörvény módosítás szerint, a bíróság a korábbi felszámolót felmentő végzésében rendelkezik a költségeinek a megtérítéséről és az arányos díjazásáról is. A felmentett állami felszámoló pedig köteles a felszámolás alatt álló stratégiailag kiemelt cég iratait átadni az új állami felszámolónak, és elkészíteni a közbenső mérleget. Ha ezt elmulasztja, akkor a bíróság 900 ezer forintig terjedő bírsággal sújthatja.
A kiemeltté minősített cégek listája egyre bővül, a számos ppp-beruházás (tanuszoda, sportcsarnok, tornaterem, sportközpont) fenntartására, működtetésére létrehozott cég mellett ott találjuk például a Malév Zrt.-t, a Gyulai Húskombinátot, a Kapuvári húsgyárat vagy a Székesfehérvári Fütőerőművet, összesen közel 30 céget.
Azt a céget minősíti stratégiailag kiemeltté a kormány, amelyiket csak akarja
Az érvényes szabályozás alapján ilyen kormányrendeletet olyan csődhelyzetbe került vagy fizetésképtelenné vált gazdasági társaságok esetében hozhatnak, amelyek reorganizációja és adósságainak rendezése nemzetgazdasági érdek, vagy éppen a megszüntetésük kiemelt gazdaságpolitikai érdek. Ezen cégek csőd- és felszámolási eljárását az általános szabályoktól eltérő szabályok szerint kell lebonyolítani; élükre állami vagyonfelügyelőt vagy felszámolót neveznek ki, amely eddig a Hitelintézeti Felszámoló Nonprofit Kft. lehetett - december 17-től a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft.
Az eltérő szabályokat kell alkalmazni a nemzetbiztonsági védelem alatt álló cég esetében is, ha "a veszteséges gazdálkodást eredményező okok miatt a vagyonhiány előreláthatólag nem szüntethető meg, a veszteségek halmozódása nem állítható meg, a gazdálkodó szervezet megmentési célú tulajdonosi vagy állami támogatásban nem részesíthető, de tevékenysége folyamatosságának és folytatásának érdekében közérdek fűződik a gazdálkodó szervezet vagyonának működő üzemként történő értékesítéséhez" - áll a jogszabályban.
Amennyiben a stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezet vagy az általa működtetett létesítmények nemzetbiztonsági védelem alá esnek, vagy honvédelmi, rendvédelmi, haditechnikai, energiaellátási szempontból nemzetközi vagy országos jelentőségű vagy a lakosság közműszolgáltatással való ellátása szempontjából stratégiailag kiemelt közszolgáltatást látnak el - a tevékenységük ellátásához fűződő közérdekre tekintettel - a csőd- és felszámolásokról szóló törvény általános szabályait és az attól eltérő, a stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetekre vonatkozó külön szabályokat kell alkalmazni.
Rendkívüli moratórium védi a céget, a nyilvánosságot is kizárhatják
A nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű céget - működésének időleges biztosítása érdekében - rendkívüli moratórium illeti meg (fizetési haladék) a vele szembeni követelések teljesítésében, ami a csődeljárás vagy felszámolás elindulásakor 90 nappal meghosszabbítható. Az állami felszámolót nem lehet felmenteni, szabálysértés esetén csak pénzbírság szabható ki rá.
A vagyonértékesítést nem nyilvános eljárás keretében bonyolíthatja le a felszámoló, az értékesítés és az értékesítés módja ellen nem lehet kifogással élni. A felszámoló - a működő üzemként való értékesítés érdekében - megtagadhatja a tájékoztatást az adós cég vagyoni és pénzügyi helyzetéről, szerződéseiről, szerződéseinek felmondásáról, készleteinek selejtezéséről a hitelezőknek, a munkavállalóknak, az üzemi tanácsnak és az állami foglalkoztatási szervnek egyaránt.