A Napi Gazdaság hétfői számának cikke

A nukleáris energetikai iparban erőteljes a versenyhelyzet, amelyben a fő kivitelezők minél magasabb hazai beszállítói arányt kínálva igyekeznek érvényesülni. A Ganz Engineering és Energetikai Gépgyártó (EEG) Kft. 51 százalékos tulajdonosa, az Atomenergomas képes lenne 100 százalékban legyártani a paksi bővítéshez szükséges berendezéseket − mondta a Roszatom éves Közép-európai Atomenergetikai Ipari Fórumán (Atomex) Prágában Andrej Nyikipelov, a társaság vezérigazgatója.

A paksi atomerőmű bővítésénél reálisan 30 százalékos, de akár e feletti magyar beszállítói arány is elérhető, ez azonban nagyban függ attól is, hogy milyen mértékben sikerül felkészíteni, képezni a hazai cégeket a feladatra − fogalmazott Kovács Pál klíma- és energiaügyi államtitkár. Ilyen arányt Kirill Komarov, a Roszatom vezérigazgató-helyettese is megvalósíthatónak tartana Magyarországon, bár a csehországi temelíni atomerőmű bővítési tenderére adott ajánlatban a társaság 70 százalékban jelölte meg a cseh beszállítók részvételi arányát. A paksi bővítési tendert várhatóan ez év végén, jövő év elején írják majd ki Kovács szerint, a pályázatok benyújtására pedig 2013 végéig, 2014 elejéig lesz majd mód.

A Ganz EEG is jelentős megrendelésekre számíthat, nagyrészt az orosz többségi tulajdonos révén − ezzel együtt a cég akkor is részt vehet a paksi atomerőmű bővítésében, ha a tendert nem a Roszatom nyeri. Borisz Arszejev, az Atomenergomas kereskedelmi igazgatója szerint a Ganz EEG bevételei a jelenlegihez képest 2020-ra megkilencszereződhetnek, a paksi bővítési munkálatok − teljes értékre vetített − 1−1,5 százalékát végezheti el a magyar vállalat. A Ganz EEG tevékenysége az utóbbi másfél évben jelentősen megváltozott − tette hozzá Nyikipelov −, a 2008-ban alapított orosz−magyar vegyesvállalat idén − javarészt az orosz megrendeléseinek köszönhetően − meghétszerezte megrendelésállományát, amely jelenleg mintegy 40 millió euró, ebből 23 millió oroszországi. A vállalat idén várhatóan megháromszorozza az árbevételét, ami így 4,5 milliárd forintot is elérhet. Az orosz tulajdonos kettős stratégia mentén strukturálná át a céget, a szivattyúgyártás mellett az atomerőművek fűtőanyag-átrakó berendezéseire.

A mintegy 163,6 milliárd rubel eszközértékű Atomenergomas 2011-ben 50,9 milliárd rubel árbevétel mellett 1,7 milliárd rubel nyereséget és 4,5 milliárd rubeles EBITDA-t ért el, befektetésekre 3 milliárd rubelt fordított.

Az Atomenergomas akvizíciós stratégiájával kapcsolatban Nyikipelov elmondta, a cél belföldön és külföldön is a gyártó kapacitások "összegyűjtése", a továbbiakban pedig a palettáról még hiányzó termelő kapacitások (a gáz- és hőiparból is) jöhetnek szóba. A társaság célja, hogy a cégeket a saját területükön vezető pozícióba fejlesszék, az egymás közötti kooperációt is erősítve. Ebből a szempontból a Ganz EEG helyzete kedvező, hiszen a vállalatnál jelenleg is folyik egy, a maiaknál jobb teljesítményre képes fűtőelem-átrakó berendezés fejlesztése, amely a globális piacot tekintve is vezető technológiának számít majd.