Mostantól már nem kell az online megvásárolt menetjegyek kinyomtatása miatt az állomásokon található jegykiadó automatákhoz fáradni, mert bárhol - akár otthon is - ki lehet nyomtatni a menetjegyeket - közölte a MÁV Start. Emellett természetesen továbbra is elérhető a fizetéskor kapott kóddal a jegykiadó automata általi nyomtatás lehetősége.

Otthoni nyomtatással a belföldi menetjegyeket, pót- és helyjegyeket az interneten az utazás előtt már akár 60 nappal is meg lehet vásárolni. A visszaélések elkerülése érdekében az otthon nyomtatott jegyek - ugyanúgy, mint Európa más vasútvállalatainál - egy adott napra és vonatra érvényesek, névre szólnak és nem átruházhatók. A menetjegyeket A/4-es méretű, fehér papírra kell kinyomtatni, az azonosítást kétdimenziós pontkód szolgálja, így ügyelni kell arra, hogy a papír a vonalkódnál ne sérüljön, ne gyűrődjön, hiszen annak leolvasásával ellenőrzi a jegyvizsgáló a vonat fedélzetén az adatokat.

A Napi Gazdaság Online véleménye

A vasúttársaság újítása üdvözlendő lépés, ám az világos, hogy nem az otthon kiprintelt jegy a legkorszerűbb, 2011-ben elvárható technológia. Felmerül ugyanis a kérdés: miért kell kinyomtatni, miért nem lehet egy okostelefonos alkalmazással virtuálissá tenni a menetjegyet. Ezzel a megoldással akár az utolsó pillanatban, a vasútállomás felé tartva is megvásárolható volna a jegy.

A személyes adatok ellenőrzéséhez az utas együttműködésére is szükség van a beazonosíthatóság érdekében. Az otthon nyomtatott jegyek nemcsak a MÁV, hanem a GYSEV vonalain is érvényesek. Bérletek, nemzetközi menetjegyek nem vásárolhatók meg ilyen módon, azonban élőállat- és a kerékpárjegy igen. Az online művelethez kapcsolódva számla minden esetben a webes felületen, a vásárlással egyidejűleg igényelhető, a pénztárban utólagosan számla nem állítható ki. Amennyiben az utas nem használja fel az otthon nyomtatott menetjegyét, akkor csak az online vásárlási felületen kezdeményezheti annak visszatérítését legkésőbb egy órával az első vonat indulását megelőzően.

A MÁV-Start 2008-ban indította el az internetes jegyértékesítési rendszerét, ezzel a lehetőséggel eddig csaknem egymilliószor éltek az utazók.