A Napi Gazdaság hétvégi számának cikke
Az országos átlagnál jobb kapacitáskihasználtság, valamint számos nagyberuházás miatt a nyugat-dunántúli megyékben újra életjeleket mutat az idegenforgalmi célú ingatlanok piacra. A lapunk által megkérdezett szakemberek szerint különösen a frekventált körzetekben megállt az árcsökkenés, amiben jelentős része van annak, hogy a kínálat is kisebb a tavalyinál.
Ismét keresik a kisebb szállodákat, panziókat, vendéglátóhelyeket, de különösen a határ mentén kapósak a bejáratott szépségszalonok, sőt a sportlétesítmények is. A határtól néhány kilométerre lévő kis falu félkész teniszcentrumára például mindössze egy hét alatt sikerült vevőt találni.
ÚSZT-s fejlesztések sora valósulhat meg
A piacra, úgy tűnik, jó hatással van, hogy a térségben jelenleg csaknem 50 jelentősebb turisztikai beruházás zajlik és uniós források segítségével hamarosan továbbiak kezdődhetnek el. Az Új Széchenyi-terv (ÚSZT) keretében 22 nyertes pályázó 1,7 milliárd forint fejlesztési támogatással, 3,7 milliárd forintnyi beruházást valósíthat meg. A soproni Pannónia Med Hotelben például közel 400 millió forint értékű fejlesztés kezdődik, s számos történelmi épület rekonstrukciójával párhuzamosan tovább folytatódik Sopron és Győr történelmi belvárosának felújítása.
A sárvári Thermal Hotel Pelikánt mintegy 270 millió forintos költséggel építik át, míg a büki Caramell Hotelben turisztikai szolgáltatások kialakítására, illetve fejlesztésére több mint 500 millió forintot költenek. Szintén központi támogatás segítségével hasonló nagyságrendű beruházás valósulhat meg a hegyhátszentjakabi Hotel Trófeában is. Fejlesztések kezdődnek a vonyarcvashegyi Zenit Hotel Balatonban, a zalakarosi Karos Spa szállodában, a gosztolai wellnesshotelben és a Helikon Taverna Panzióban is. Készül táncház, kalandpark s megújul egy sor történelmi emlék is.
A turisztikai beruházások élénkítik az ingatlanpiacot
Az elsősorban idegenforgalmi célú ingatlanok értékesítésével foglalkozó Nyírády Károly szombathelyi ügyvéd szerint az már az elmúlt években is megfigyelhető volt, hogy egy-egy idegenforgalmi szempontból is jelentős fejlesztésre, városrehabilitációra, szállodaépítésre és -bővítésre jól reagál az ingatlanpiac. Most is ennek lehetünk tanúi. Arról ugyan nincs szó, hogy tülekedés lenne a kisebb szállodák, panziók és vendéglátó-létesítmények megvételére, ám az kétségtelen, hogy a pangó piac életjeleket mutat.
A fejlesztések környezetében az árcsökkenés lefékeződött vagy megállt, amiben annak is jelentős része van, hogy kevesebb az eladó ingatlan, mint az elmúlt év hasonló időszakában. Nyírády ugyanakkor hozzátette, a tendencia csak azokra a településekre és közvetlen környékükre igaz, ahol valamilyen jelentős beruházás valósul meg, ráadásul egy-egy nagyobb város esetében annyira lokális jellegű a hatás, hogy csak a közvetlen környéken érezhető.
Áron alul is lehet vásárolni
A beruházásokhoz kapcsolódó piacélénkülést Bükön, Sárváron, Szentgotthárdon, sőt az Őrség több településén is tapasztalják. A szakember szerint mindazonáltal nehéz megítélni, hogy most vagy egy kicsit később érdemes-e körülnézni a piacon. A tapasztalatok azt bizonyítják, hogy a nagy fejlesztések bejelentését követően gyorsan kicsemegézik a kínálatot, ugyanakkor a maradékból később sokkal olcsóbban is meg lehet venni az értékes darabokat. Gyakran az új tulajdonos bocsátja áruba a szerzeményét, ha források híján nem tudja megvalósítani elképzeléseit. A térségben egyébként ma számos olyan félkész idegenforgalmi létesítményt árulnak jóval áron alul, amelyet "hirtelen felindulásból" vettek meg, meggondolatlanul.