Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet a Magyar Gyógyszerészi Kamarával közösen átalakított, korszerűsített szempontrendszer alapján a mintegy 2400 magyarországi gyógyszertár csaknem felét vizsgálta meg 2015-ben. A patikák jelentős részénél, 76 százalékuknál mindent a legnagyobb rendben találtak. A gyógyszertárak 24 százalékánál voltak kisebb-nagyobb szakmai szabálytalanságok, az érintett 450 patika nagyobb részét csak kötelezték arra, hogy megadott határidőn belül orvosolja a problémákat, 46 esetben azonban pénzbírságot is kiszabtak.
Kisebb szabálytalanságnak számít például, ha nem hitelesített a patikai mérleg, nincs az előírt méretű betűvel kiírva a nyitvatartás, vagy nincs kitűző a pultnál álló asszisztens köpenyén. A patika bezárása ilyen esetekben szóba sem jöhet, a működési engedély megvonásával a hatályos törvények szerint ismétlődő és súlyos szakmai szabályszegés sújtható. Például ha a gyógyszertár közvetítőkön keresztül külföldre juttat valamely, Magyarországon támogatott orvosságot - írta a lap.
A témában már tavaly megjelent egy cikk a Gyógyszertár című lapban. Eszerint míg korábban egyes gyógyszer-nagykereskedők űzték nagy tételben az illegális export igen nyereséges játékát, mára egyes patikák váltak a külföldre irányuló gyógyszerszállítmányok fő beszerzési forrásává.
Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke a lapnak úgy fogalmazott, minden patikustól normakövető magatartást várnak el, ezért akiről minden kétséget kizáróan kiderül, hogy törvényt sértett, azt akár a kamarából is kizárhatják, ami pedig egyet jelent azzal, hogy nem dolgozhat gyógyszerészként.