Ugyan az orosz–ukrán háború miatt minden korábbinál magasabban vannak a terményárak, a betakarítás megindulása után kissé korrigáltak: őszi árpára tonnánként 115-120 ezer forintos ajánlatok érkeznek a gazdákhoz, míg a búzára 140 ezer forintos indulóártól fordultak lefelé az ajánlatok.
Ez persze nem vigasztalja azt a gazdát, aki 5-6 tonnás árpatermés vagy 7 tonnás búzatermés reményében szórta ki a méregdrága műtrágyát a földekre, és csak 1,5-2-3 tonnát arat le. Már ha egyáltalán ki tudja küldeni a kombájnt, mert vannak hírek arról, hogy a csapadékhiány miatt egyes táblákon annyira kicsi a növény szára, hogy nem minden kombájn vágóasztala éri el.
Egy-két mázsás (vagyis 100-200 kilogrammos) hektáronkénti hozamnál már nem gazdaságos betakarítani a termést, főleg a hektáronként átlagosan 40 ezer forintos kombájnozási költség mellett.
Aggódik a gabona miatt
Nálunk a 144 hektáros árpavetést csaknem teljesen learatták már, átlagosan 7 tonnás terméshozammal. Hasonlóképp jó termésátlaga volt a sörárpának is, és a minőségére sem volt panasz - mondta Berki Gyula, a Bicsérdi Arany-Mező Zrt. vezetője, a MOSZ Baranya megyei növénytermesztési szakosztályának vezetője a portálnak.
A búzával kapcsolatban már voltak aggodalmai, főleg amiatt, hogy bár a térségben június elején érkezett csapadék segített a termésen, azonban a hirtelen hőhullám miatt megszorultak a szemek, ami gyakorlatilag kényszerérést jelent.
Érkeznek az aszálykár-bejelentések
Eddig nagyjából 150-160 ezer hektárra adtak be a termelők aszálykár-bejelentést, ami még emelkedhet a közeljövőben – számolt be Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége elnöke.
Békésben a kamara szerint a kárenyhítési kérelmek rekordokat döntenek, az eddigi bejelentések mind mennyiségben, mind területben megközelítik a 2020-as 90 százalékát.
Egyre jobban megviseli a szárazság a tavaszi vetésű növényeket, a térdig érő virágzó napraforgótábla aligha hoz érdemi termést, Békésben pedig a tapasztalatok szerint mind a kukorica, mind a napraforgó feleakkorára tudott csak megnőni egy átlagos évi mérethez képest. Ráadásul már nemcsak a leveleik, hanem a gyökereik is száradnak, ami sok helyen egyenlő a kipusztulással.