A kormány eddig a túlzottdeficit-eljárás alóli kikerülésre fókuszált, véráldozatok árán, de el tudta érni a fiskális stabilitást. Az IMF szempontjai ezalatt valóban háttérbe szorultak - ismerte el az elmúlt két hónap eseményei kapcsán a Portfolio.hu-nak adott interjújában Pleschinger Gyula. Az NGM adó- és pénzügyekért felelős államtitkára előrevetítette, hogy a kormány ezek után a növekedésre összpontosít. Ennek keretében például a minisztérium dolgozik a bankadóból adható kedvezmények átstrukturálásán, annak a részleteit vizsgálja, hogy mennyi bankadóról mondhat le a kormány.

A kormány alapvető célkitűzései között szerepelt a túlzott deficit-eljárás alól való kikerülés és az államadósság tartósan csökkenő pályára állítása. Most ott tartunk, hogy komoly esélyt látunk arra, hogy jövő júniusban véglegesen kikerülhetünk a túlzott deficit eljárás alól. Vagyis - ha komoly véráldozatok árán is, de - el tudtuk érni a fiskális stabilitást - nyilatkozta Pleschinger. "Ezek az intézkedések a növekedést valóban nem serkentették, de elértük, hogy az Európai Bizottság által is elfogadottan már egymást követő 3 évben 3 százalék alatt tudjuk tartani a költségvetési hiányt, és szintén a nemzetközi szervezetek által is visszaigazolt módon fenntarthatóan csökkenő pályára állt az államadósság alakulása. Ezek után már tudunk a növekedésre fókuszálni."

Még nem tárgyalnak a bankokkal

"Amellett tehát, hogy a bankadót beállítottuk egy ilyen magas szinten, azt tervezzük, hogy a bankokkal korábban kötött megállapodás szellemében megpróbáljuk a számukra adható kedvezményeket olyan módon strukturálni, hogy az a bankok növekvő szerepvállalása esetén egy arányosan - és akár jelentős mértékben - növekvő adókedvezményt jelentsen. Az eddigi, hitelezést ösztönző rendszer nem volt jól kalibrálva, ennél agresszívabb ösztönzésre várnak. Most annak részleteit vizsgáljuk, hogy mennyi bankadóról mondhat le a kormány, hogy a másik oldalon a hitelezés beindulásával többletbevételre tegyen szert a fogyasztás és a beruházás felfutásával. Egyelőre erről még nem tárgyaltunk a bankokkal, mi szeretnénk egy olyan tárgyalási javaslatot összeállítani, amely egyértelmű és minden feltétel változatlansága esetén hozza azt a költségvetési bevételrészt, amit a bankszektortól várunk, ugyanakkor a bankok aktivitásának felfutása esetén a növekvő fogyasztás és beruházások eredményeképpen jelentkező költségvetési bevételnövekedés csökkenti a bankszektor terheit. Az ilyen módon elkészített tervezetet szeretnénk a bankszövetséggel megvitatni" - mondta az államtitkár.

Hasznos lenne az IMF-megállapodás

Az NGM államtitkára továbbra is úgy gondolja, hogy hasznos lenne Magyarország számára egy IMF-megállapodás. Hangsúlyozta továbbá, hogy az állam nem mondhat le és nem is kíván lemondani a nemzetközi piacokon való kötvénypiaci megjelenésről. Az eladósodott vállalatok megsegítése kapcsán nem kell tartani újabb "végtörlesztési" konstrukciótól és alaptalan az a félelem, hogy a kormány egy önkormányzattól átvett adósságot ne fizetne vissza teljes egészében.