Bő 15 évvel ezelőtt még a Magyar Narancsban újságírójaként kaptam 20 percet a gazdasági minisztérium energetikai államtitkárától. Hatvani Györgytől azt tudakoltam, hogy mi a kormány terve a villanyszámlán szereplő szénfillért illetően; meddig marad, meddig fizetjük - és mi az elképzelés, mikorra lehet ezt átváltani szél vagy napenergia támogatásra. Ma is előttem van, ahogy a politikus “felvilágosított”, hogy:
Ez volt akkor, most pedig ott tartunk, hogy miközben Magyarországon már mindenkinek van olyan ismerőse, aki napelemes rendszert használ, működik 2300-2500 telepítő cég is. Utóbbiak éppen alig győzik - ismét -, annyi munkájuk van. A mai videós podcast arról szól, hogy aktuálisan mivel magyarázható mindez, és hogy - már ha van - mi lehetne a gyógyír.
A műsorra készülve, felhívtam Farkas Ferencet, akit onnan ismerek régóta, hogy az első olyan webes szolgáltatást indította el és működteti ma is, amely a napelemes rendszerre vágyókat a telepítőkkel összeköti. A Napelemajánlat jelenleg mintegy 600 telepítő céggel dolgozik együtt azon, hogy a keresletet jó hatékonysággal a kínálattal összekapcsolja. A telepítőktől kért információk és helyzetértékelések alapján a napelemes piacon - telepítői oldalról - ez ma a helyzet:
- a korábbiaktól eltérően a megrendelők jelentős része maga erősködik, hogy előre utalja a pénzt a beruházásra,
- az egy hete tartó "rezsiőrület" csak hab a tortán, mivel 3-4 hónapja küzdeni kell azért, hogy a telepítendő rendszerekhez legyen elfogadható szintű az alapanyag ellátás. A kivitelezők inverterre, relére, ilyen-olyan kisebb alkatrészre, egységelemre várnak, nő a befejezetlen projektek száma,
- a rendelésfelvételi pontokon 60-80-szorosára nőtt az érdeklődők száma, van olyan cég, ahol ezen a ponton olyan nagy a nyomás, hogy a cégnél fluktuációs problémákat is kezelni kell,
- a korábbiaknál lényegesen több ma az olyan megkeresés és megrendelés, ahogy a lakó célja, hogy a vezetékes villanyról és gázról "minél inkább" le akar válni,
- a pályázatokra támaszkodó megrendelők aránya visszaesett, az egyik cégnél úgy számoltak, hogy a friss megrendelések majdnem fele már önerős, de az is rendszeressé válik, hogy személyi hitellel, banki kölcsönnel vágnak bele, csak hogy azonnal kifizessék a beruházást.
Belák Gábort, az NVSolar ügyvezetőjét először is arra kértem, hogy tételenként kommentálja ezeket az információkat.
Meglepetést igazán nem okozott, hogy nagyon hasonló jelenségeket lát ő is, látnak a kollégái is a piacon.
A cégvezető elmesélte, hogy a napokban 2 órára beült az egyik telefonos ügyintéző kolléganője helyére, és miközben "normál menetben" egy héten 300-350 megkeresést fogadnak és dolgoznak fel, e két óra alatt 44 hívást kellett kezelnie.
Már csak 24 hétre vállalják
Belák Gábor beszélt az egyre nagyobb méretben rendelt napelemes rendszerekről, arról, hogy a korábbi, nagy megrendelői rohamhoz (ahhoz a szaldó-bruttó elszámolás bejelentett, majd az utolsó pillanatban elhalasztott váltása előtti időszakhoz) képest hová sorolja a jelenlegi helyzetet és az meddig fog szerinte tartani. De arról is, hogy a kivitelezések miért nem tudnak ma minden esetben szinkronban maradni a megrendelési tömeggel.
A cégvezető a pillanatnyi helyzetjelentés és a távlati megoldások mellett azt is elmondta, hogy - lakás-, családiház-tulajdonosként - ha ma döntene arról, hogy napelemes rendszert akar, akkor miért hívna mindenféle ajánlatkérő adatlapok kitöltése előtt egy villanyszerelőt.
Aki érintettnek érzi magát a témában, érdeklődik, avagy maga is napelemet szeretne, annak a további részletekért el kell indítania a fenti videót. Érdemes végignézni is!