Kiemelkedő profittal zárta a tavalyi évet a magyar Raiffeisen Bank, továbbra is erős a hitelezés és dinamikusan nőtt a betétállomány is. A növekedés 2022-ben is hasonló ütemben folytatódik - közölte a pénzintézet. A bank tőkehelyzete stabil, likviditása az MNB elvárásait is többszörösen meghaladja, az orosz-ukrán konfliktus nincs közvetlen hatással a hazai pénzintézetre.
A magyar Raiffeisen Bank 2021-ben több, mint 36 milliárd forint eredményt ért el, ami története során egyedülálló és az előző évhez viszonyítva 150 százalékos növekedést jelent – mondta Zolnai György, a bank vezérigazgatója.
A hitel-betét arány 56 százalék volt a tavalyi év végén, vagyis közel kétszer annyi betét van, mint hitel, ami azt mutatja, hogy a betétek aránya dinamikusabban nőtt, mint a hitelállomány. A tőkearányos jövedelmezőség duplájára, 15 százalékra emelkedett. A tőkemegfelelési mutató 22,43 százalék volt, ami jelentősen magasabb a szabályozói elvárásnál.
A bank jól tőkésített, a jelenleg zajló orosz-ukrán konfliktus nincs közvetlen hatással a működésére, mivel a Raiffeisen bankcsoportban minden leánybank országonként teljesen önfinanszírozó. A magyar Raiffeisen Bank nagymértékű, az MNB elvárásait többszörösen meghaladó, folyamatos likviditással rendelkezik.
Miután az orosz Sberbank európai üzletága napokon belül bedőlt Ausztriában és Magyarországon is, a koly orosz kitettséggel rendelkező Raiffeisen miatt is elkezdtek aggódni a piacon.
A cég közlése szerint a lakossági ügyfeleket tekintve továbbra is nagy volt az érdeklődés a személyi kölcsön és a jelzáloghiteltermékek iránt, ide érve az államilag támogatott konstrukciókat is. A Raiffeisen Bank a piacnál nagyobb mértékű gyors növekedést tud felmutatni a lakossági hitelezésben. Ezt segítette számos új, a pandémiás időszak alatt bevezetett digitális fejlesztés, ennek eredményeként jelentősen megnövekedett az ügyfelek által használt digitális megoldások száma.
A vállalati területen továbbra is vezető szerepet tölt be a bank az export, a strukturált és treasury szolgáltatások nyújtásában és finanszírozásban, az NHP és Széchenyi programok biztosításában. Ebben a szektorban a bevételek közel 30 százalékkal nőttek.
Johann Strobl, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója kedd esti befektetői tájékoztatóján elmondta: nem lát egyetlen olyan forgatókönyvet sem, amely arról szólna, hogy a bankcsoport oroszországi érdekeltsége akár csak veszteségessé tudna válni, kivonulást pedig egyáltalán nem terveznek.
Az orosz bank közel teljeskörűen, a szankciók figyelembevételével működik. Ukrajnában a helyi kollégák hősies helytállásának köszönhetően az alapvető működést a konfliktus sújtotta övezetekben is biztosítják. A bank magyarországi dolgozói a konfliktus által nem érintettek, de folyamatosan figyelik az eseményeket, nyíregyházi és debreceni helyszíneken is koordinálják a segítségnyújtást.
Az Ukrajnával kapcsolatos fejleményeket ezen a linken követheti.