Csongrád megye gazdasági helyzete az országos átlaghoz közelít, ugyanakkor vannak területek, amelyekben kiemelkedő eredményeket tud elérni a térség - mondta a Napi Gazdaságnak Nemesi Pál, a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Ilyen például a mezőgazdaság, azon belül is az élelmiszeripar, amelyben nagy hagyományokkal rendelkezik a régió: elég csak a Pick Szegedre, vagy a szentesi Hungarit Zrt-re gondolni, aminek köszönhetően az egész világot beterítik a dél-alföldi élelmiszerek. A lehetőséget külföldi cégek is felismerték, így több vállalkozás is jelentős beruházást hajtott végre a térségben, egy svájci cég például ételízesítőket gyárt a térségben.
Ebben a tekintetben tehát igen jó helyzetben vannak a helyi cégek, ám sajnos a térség másik húzóágazatának, az ipari termelő cégeknek már nem sikerült túl jól az elmúlt időszak - emelte ki Nemesi. Bár gyárbezárásról nem kellett beszámolnia a szakembernek, de mivel a helyi kiscégek általában a nemzetközi vállalatok beszállítóiként tevékenykednek, így rájuk is negatív hatással volt az utóbbi évek gazdasági válsága és az ebből következő globális autóértékesítés visszaesése. Példaként a makói ContiTech-et említete, amely "majdhogynem minden autómárkának a beszállítója", ám a válság miatt a korábbi három műszakos tevékenységet, egy műszakra csökkentették. Mára azonban ismét a javulás jelei mutatkoznak, így Nemesi reményeinek adott hangot, hogy ezek a beszállító cégek hamarosan ismét maximalizálni tudják a kapacitásaikat.
A térség harmadik legnagyobb gazdasági hajtóereje az idegenforgalom, ebben a tekintetben pedig az ország többi részéhez hasonló statisztikákkal rendelkezik Csongrád megye: amíg folyamatosan csökkent a hazai vendégek száma, addig ezt növekvő számukkal ellensúlyozzák a külföldi vendégek. A régió fő vonzereje a fürdőkben rejlik, így nem meglepő, hogy számos vajdasági, illetve romániai csoport érkezik akár csak egy napra, hogy a termálvizekben pihenhessen - mondta Nemesi. Ezt igyekezett is megragadni a térség, aminek köszönhetően számos fürdő épült, újult meg az utóbbi időszakban, de e köré szállodák és egyéb kiszolgálóhelyiségek is megjelentek. Mindennek köszönhetően a vezető szerint elképzelhető, hogy hamarosan ismét elérik a válság előtti utolsó év, 2007 statisztikáit.
Megfelelő infrastruktúra nélkül nem megy
A megyének lehetnének bármilyen jó lehetőséggel rendelkező cégei, ezt nem tudnák kihasználni, ha nem lenne megfelelő infrastruktúra - mondta Nemesi, majd hozzátette, hogy az elmúlt évek fejlesztéseinek köszönhetően mára elmondható, hogy Pest után Csongrád rendelkezik a legjobb közlekedési hálózattal. Ez rendkívül pozitívan hatott a térség fejlődésére a kamarai vezető szerint, így az utak mentén elhelyezkedő településeknek is nőtt a mozgástere, kivételt egyedül a megye északi részén lévő települések jelentenek, "melyek szemmel látható módon kezdenek lemaradni". Ott ugyanis elmaradtak a fejlesztések, így hiába rendkívül olcsó a munkaerő, a logisztikai költség egyszerűen túl magas ahhoz, hogy egy vállalkozásnak megérje odatelepíteni a tevékenységét - magyarázta Nemesi Pál. Ennek megfelelően örömét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a kormány két szabad vállalkozási zónát - a mórahalmit és a kistelekit - is kijelölt a térségben, ám véleménye szerint az előbb említett északi részes egyes elmaradottabb kistérségei is megérdemelték volna ezt a státuszt.
Ugyancsak az elérhetőségen javítana, ha sikerülne fejleszteni a helyi repteret, melyet egyelőre kizárólag sportolási célokra használnak - emelte ki a kamarai vezető. Véleménye szerint volna igény ennek üzleti célú fejlesztésére, ám a beruházást nehezíti a földrajzi elhelyezkedés: a kifutópálya végét egy főút keresztezi, ennek átépítése pedig jelentős összegeket emésztene fel. Márpedig Nemesi szerint nem sok ideje maradt a reptér fejlesztésére, hiszen mindössze 130 kilométerre található Temesvár, amelynek repülőtere már most előrébb tart, mint a szegedi. Amennyiben két éven belül nem lesz elmozdulás az ügyben, úgy már szinte biztosan nem lesz lehetőségünk versenyre kelni a román reptérrel a régiós vezető szerepért - adott hangot aggodalmainak a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
Változtatni a pályázati rendszeren
Bár a térségben vannak elérhető uniós források, változtatna a pályázati rendszeren a szakember. Példaként említette, hogy a kormányzati szándéknak megfelelően több pénzt juttatna az eddigieknél gazdaságfejlesztésre, de fontosnak nevezte azt is, hogy minden térség a maga vitassa meg a fejlesztési koncepcióját és ez alapján állítsa össze programját. Amennyiben ez megvalósulna, úgy lehetővé válna, hogy a vezető ágazatot, az élelmiszeripart előtérbe helyezzék, de ezen kívül telephelyfejlesztésre, munkahelybővítésre, illetve a (nemzetközi) piacra jutás segítésére is több pénzt költene Nemesi Pál.A kamarai vezető ezen kívül jelentősen csökkentené az adminisztrációs terheket is, hiszen jelenleg egy kkv "megrémül, amikor meglátja, hogy milyen procedúrán kell egy pályázat megnyeréséhez végigmenni". Ezen kívül annak a kívánságának is hangot adott, hogy a nyertes tenderek esetén 30 napban kelleni maximálni a kifizetési határidőket. Ezzel ugyanis amellett, hogy könnyítenék a kkv-k életét, hiszen könnyebben tudnának előre tervezni, visszaszorítható lehetne a lánctartozás is - véli Nemesi, majd hozzátette, hogy manapság csak a legritkább esetben kapják meg a pénzüket a vállalkozások egy hónapon belül.