Jól alkalmazkodott a gazdasági nehézségekhez és így nyereségesen tudta zárni a tavalyi évet a Budapest Bank - mondta a fennállásának 25. évfordulóját március 16-án ünneplő hitelintézet elnök-vezérigazgatója, Zolnai György.

A társaság mérlegfőösszege 3 százalékkal, 941 milliárd forintra nőtt, míg a 9,6 milliárd forintos adózott eredménye ugyan 6 százalékos csökkenést mutat, ám a bankrendszer más tagjainak eredményéhez és a piaci hatások ismerétében igen kedvezőnek mondható. Az 1,03 százalékos ROA-mutató ugyanakkor jelzi, hogy a bank jövedelmezősége messze nem tökéletes - mondta a szakember. A bank működési költségei mindössze 3 százalékkal bővült az elmúlt év során.

A BB sikerét a 89,14 százalékos hitel/betét mutató mutatja, a betétállomány 12 százalékkal 738,8 milliárd forintra emelkedett, míg a hitelállomány (végtörlesztéssel együtt) mindössze 1 százalékkal, 646 milliárd forintra csökkent. A jogosultak 27 százaléka élt a BB-nél a végtörlesztéssel, amely meghaladta a bank előzetes várakozásait. A végtörlesztés 60 százalékát saját pénzből fizették meg az ügyfelek. A bank  - bankadó visszaírással korrigált - nettó vesztesége 11,3 milliárd forint volt, a teljes veszteséget a bank 2011-re számolta el.

A pénzintézet a lakossági hitelállománya jól teljesített - jelzáloghitelek terén 10 milliárdos új üzletet tudtak behozni - döntően az egyenlítő hitelnek köszönhetően. A fedezetlen hitelek állománya ugyanakkor 4 százalékkal csökkent - ám ezen belül a hitelkártya és a személyi hitel területen előretudtak lépni, így a zsugorodás lényegében az áruhiteleknek volt köszönhető. A Credigen állomány átvételét Zolnai György sikeresnek nevezte.

A csoport tagjai közül a Budapest Autó 2 százalékkal zsugorodó portfolió mellett a lízingpiacon unikális módon nyereséggel tudott zárni.

A vállalkozói üzletág eredményét nagyban segíti a hitel/betét állomány, a stabil tőkehelyzet és a tulajdonosi elkötelezettség. Jót tett a banknak, hogy a problémás területek - önkormányzatok, belföldi cégek devizafinanszírozása - nem preferáltak a BB-nél. Mindennek révén a kkv-spektrumú állomány minősége jobb, mint az átlagos banki vállalati portfolió. A bank vállalati hitelállománya 12 százalékkal, 242,8 milliárd forintra emelkedett, a Budapest Lízing új állomány-kihelyezése 5,4 milliárd forintról 14,1 milliárdra nőtt az elmúlt év során.

Az idei évben a gazdasági stagnálás mellett a végtörlesztés elhúzódó hatásai, illetve az idei intézkedések (árfolyamgát, 90+) vesztesége nem teszi túl bizakodottá a bankrendszert. A kkv-üzletágban ennek ellenére a BB továbbra is kétszámjegyű bővülést tervez, míg a lakossági oldalon a core-üzletágakban - jelzáéloghitel, hitelkártya, személyi hitel - szintén komolyabb előrelépést terveznek.