A jelek szerint visszatérnek a bankok az "alapokhoz": a hagyományos üzletágak (kkv- és lakossági hitelezési szegmens) nőnek, míg a kereskedelmi ingatlanok hitelezése, a strukturált finanszírozás csökken, de az állampapír-portfólióikat is visszafogják.

Az eszközminőség stabilizálódni látszik (a késedelmes és rossz hitelek aránya 6,6 százalék), ám ez a javuló trend várhatón megáll. Az eszközminőség szóródása országonként eltérő: a legrosszabb mutatójú Ciprus és Görögország mögött nem sokkal szerepel Románia és Magyarország.

Az európai nagybankok jövedelmezősége volatilis, ráadásul nagyon alacsony szinten (a RoE 4 százalék alatt van) jár, ráadásul csökken azok aránya, akik a jövedelmezőség javulásban bíznak. Amennyiben a bankok tartósan nem tudják a jövedelmezőséget javítani, akkor nem tudnak elégséges finanszírozáshoz jutni.

Nehezebben kaphatnak tőkét a magyar leányok

A finanszírozási piacok továbbra is a széttöredezettség jeleit mutatják: a határon átnyúló finanszírozás várhatóan tovább csökken - nem látnak viszont jelenleg problémát a deviza finanszírozásban. A többség az it- (főleg a banki rendszerek támadása miatt) és a működési kockázatok (főként a bírságok, ügyfeleknek kötelező visszatérítés miatt) további növekedésére számít.