Áprilisra ígéri a döntést az Európai Bizottság az idén alkalmazandó roaming-díjakról. Pontosabban: csak a felső korlátot határozzák meg, a szolgáltatók bármikor kínálhatnak ennél alacsonyabb díjakat. Magyarországon általában a megadott plafonár volt a kiinduló tarifa, és csak kedvezményekkel lehetett ezeknél alacsonyabb árakat kapni, például a flották esetében, vagy speciális csomagokkal, amelyek a legnépszerűbb üdülőhelyekre kínáltak kedvezhőbb tarifát. Nagy a valószínűsége, hogy idén sem lesz másként, az árat azonban nem csak az unió döntése fogja meghatározni.

Euró, forint, áfa

A roaming-tarifák felső korlátját euróban állapítják meg, az euróövezetbe nem tartozó országok esetén pedig helyi valutában egy bizonyos napon érvényes valutaárfolyamon kell kiszámítani az arra az évre vonatkozó díjat. Magyarországon ez a rendszer a nagy évközi árfolyam-kilengések miatt néhányszor az ügyfélnek, máskor a szolgáltatóknak kedvezett.

A táblázat (amelyet a jelenleg javasolt európai tarifák alapján állítottunk össze) bemutatja, bizonyos árfolyamszinteken mennyi lehet a roaming 27 százalékos áfával növelt díja, ha a szolgáltatók az Európai Bizottság által meghatározott legmagasabb díjat alkalmazzák alapárként. Ezekből az árakból adhat bizonyos feltételek esetén a szolgáltató kedvezményeket.

Lehetséges bruttó (áfás) kiskereskedelmi tarifák, forintban, percenként

Euró nettó árForgalom típusa / árfolyam
280
290300305310315
0,25Kimenő88,9092,0895,2596,8498,43100,01
0,08Bejövő9,0329,4630,4830,9931,5032,00
0,08Kimenő sms28,4529,4630,4830,9931,5032,00
0,5Adat/1 MB177,80184,15190,50193,68196,85200,03

Pár óra netezésért húszezer?

Mind többen használnak okostelefont, ezek a készülékek pedig úgy is generálhatnak adatforgalmat (amennyiben a beállítások során erre nem figyelünk külön oda), hogy a felhasználó valójában nem is akart sem netezni, sem szoftvereket, alkalmazásokat frissíteni. Fontos emlékeznünk arra is, hogy a navigáció használata szintén adatforgalommal jár alapesetben.

Efféle figyelmetlenség csillagászati összegekbe is kerülhet a külföldi utak során. A nettó fél eurós adatroaming-plafon ugyanis meglehetősen borsos árat jelent a belföldi tarifákhoz képest. Pár órányi "sima" böngészéssel, levelezéssel elfogyasztható akár 100 MB egyetlen nap alatt, ami közel húszezres számlát jelenthet (speciális csomaggal persze már ma is kivédhető ez, lásd cikkünk végén a keretes írást).

Valamivel kedvezőbb a 2014-re ígért 0,20 eurós tarifa, ami a mostaninak kevesebb, mint a fele - kérdés, mennyibe kerül egy euró majd 2014 nyarán. 2014-re lényegében minden szolgáltatás - hanghívás, sms, adatforgalmazás - árát jelentősen csökkentenék, a végső cél a hazai árakhoz való közelítés lenne (Magyarországon már előfordult, amikor egy-egy régebbi díjcsomag SMS tarifája valamivel magasabb volt, mint az azévi uniós roamingtarifa).

Cd-árban egyetlen YouTube-klip

A mobilinternet-használat igazából 2010 táján indult fejlődésnek, amikor hazánkban is egyre népszerűbbekké váltak az okostelefonok. A külföldi adatroaming-használat növekedését több iparági szakértő inkább ezek terjedésének, mint az európai árszabályozásnak tulajdonítja.

A 2012-re tervezett 0,5 euró nettó plafonár nem túl csábító, a magyar felhasználónak még rakódik rá a 27 százalékos áfa.

Utánajártunk, hogy milyen költségekről is van szó. Néhány perc facebookozás (feltöltés vagy üzenetküldés nélkül) 8 MB adatot fogyasztott egy hazai mobilnet-modem használatával, ami nettó 4 euróba kerülne külföldön.  A gps-használattal szintén hamar összehozható néhány megabyte adatforgalom igényel. Jóval drágább a YouTube-használat: egy találomra kiválasztott zeneszám (Stingtől a 3 és fél perces Fragile) már 27 MB-ot igényelt, ami nettó 13,5 euróba kerülne külföldön. Ez 290-es euróval és 27 százalékos áfával a magyar ügyfélnek összesen bruttó 4972 forintjába fáj - ekkora összegért már megvehetünk akár cd-ritkaságokat is külföldön.

A Roaming Rendelet 2007 óta szabályozza a nagy-és kiskereskedelmi roamingdíjakat az Unió területén, később az sms, majd az adatforgalmi díjakat is szabályozták. Nagy a valószínűsége, hogy a most javasolt tarifákat elfogadják európai szinten, a magyarok számára pedig főleg az árfolyam és a hazai szolgáltatók tarifa-politikája lesz a meghatározó, ami a végleges bruttó árakat fogja meghatározni.

Hazairányított hívások

Érdekesség, hogy bár a technológia más utat is kínál, a külföldi szolgáltatók változatlanul "hazairányítják" a hívásokat, akkor is, ha a hívott fél a meglátogatott országban tartózkodik. Iparági forrásunk szerint ez nem is fog megváltozni addig, amíg szabályozással nem késztetik a szolgáltatókat ennek megváltoztatására, vagy ameddig az ugrásszerűen megnövekedő adatforgalom nem okoz felesleges terhelést a nemzetközi hálózatokban.