A Magyar Takarék Blognak Sebestyén István a felügyelőbizottság elnöke, Pénzes Lászlóné felügyelőbizottsági tag és Vida József elnökségi tag is megerősítette felmondásának tényét, utóbbi kettő a szövetségnek küldött levelét is eljuttatta, amelyet itt tekinthet meg. A két vezető indoklásában leszögezte: nem szolgálja a takarékszövetkezeti szektor érdekeit az OTSZ, illetve a VOSZ elmúlt hónapokban folytatott kommunikációja, azzal azonosulni és egyetérteni nem tudnak, ezért döntöttek a felmondás mellett a blog bejegyzése szerint.
A jogszabályi környezet folyamatos negatív színben feltüntetése figyelmen kívül hagyja, hogy annak 80 százalékát Integrációs Stratégia néven korábban maga az OTSZ is elfogadta - írja Vida -, hozzátéve, hogy a Szövetség ráadásul 2010 óta maga is folyamatosan kérte mind a kormányzat kiemelt támogatását, mind a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) és a Magyar Posta szerepvállalását a szektorban. Az MFB Takarékbankban való 2012-es tulajdonszerzése pedig nem történhetett volna meg az OTSZ hathatós közreműködése nélkül, minthogy a DZ Bank kivásárlásakor a takarékszövetkezetek lemondtak elővásárlási jogukról.
Vida ugyanakkor úgy véli, az elmúlt időszakban az OTSZ által ellátott érdekképviseleti feladatok nincsenek arányban a takarékszövetkezetek összesen több százmillió forintos éves befizetéseivel. Azt is kifogásolja, hogy míg a takarékokat körültekintő gazdálkodás és visszafogott költés jellemzi, addig szeirnte az OTSZ szórja a pénzt, a tagság céljait nem szolgáló negatív sajtókampányon kívül más tevékenységet nem folytat, a szövetség ügyvezetése mégis prémiumban részesült.
A Takarékbank értékesítéséről szólva Vida kifejti, hogy több konstrukcióra is lehetőség volt ahhoz, hogy a szektor érvényes pályázatot adjon be, igaz, annak elkészítése sok munkát és időráfordítást igényelt volna. Az OTSZ vezetése sajnos a legegyszerűbb megoldást választotta, noha a Takarékbank alapszabálya nyár óta ismert volt - véli Vida. az Alapszabály kisbefektetőket védő rendelkezéseit január közepéig az OTSZ sem vitatta, ha azt kellőképpen ismeri, nem vitte volna tévútra a szektort az elnökségi tag szerint.
Vida úgy véli, az elkövetett stratégiai hibáját palástolandó a szövetség támadásba ment át, az azóta folytatott magatartása, kommunikációja minden, a szektorra jellemző ésszerűséget, megfontoltságot nélkülöz és kizárja az Integrációs Szervezettel való együttműködés elvi lehetőségét is. Vida szerint ma már gyakorlati együttműködésre és közös gondolkodásra lenne szükség a hatékony közös szabályozottság megteremtése érdekében.
Sebestyén István, az OTSZ felügyelőbizottságának most lemondott elnöke szerint a szektorban jelenleg zajló folyamatok nagymértékben megnövelik mind a szektor, mind az egyes a takarékszövetkezetek versenyképességét, elérhető közelségbe hozzák a korábbi üzleti együttműködés kitűzött céljait.