Idén tovább nő a szállítói hitelezés szerepe a hazai cégek likviditásának fenntartásában, ez pedig a fizetési kockázatok és a beszállítói láncok kitettségének növekedését okozza. A kereskedelmi bankok megváltozott hitelezési politikája miatt a vállalkozások nehezebben jutnak forráshoz, a jegybank likviditásnövelő intézkedéseinek hatása pedig limitált, ezért az Atradius Hitelbiztosító a szállítói számlák halasztott vagy szándékosan késleltetett fizetésére, a szállítói hitelezés súlyának növekedésére, illetve az ebből adódó kockázatok jelentős növekedésére számít Magyarországon.
Az Atradius Fizetési szokások barométerének tavaly év végi adatai szerint a nagyvállalati fizetések 90 százaléka, míg a teljes vállalatközi fizetések 80 százaléka halasztott fizetés. Összességében pedig az itthon kibocsátott szállítói számlák mintegy 31 százalékánál volt tapasztalható késedelmes számlakiegyenlítés 2011 végén.
Divat a késve fizetés
Vanek Balázs, az Atradius Hitelbiztosító országigazgatója szerint a hazai vállalkozások általában tolerálják a késedelmes fizetést, hiszen nem akarnak vevőket veszíteni, ugyanakkor rövidebb fizetési határidők kikötésével próbálnak védekezni a jelenség ellen. A fizetési határidők átlagos hossza a 2010-es 30 napról 28 napra csökkent 2011-ben, miközben az átlagos fizetési késedelem hossza 22 napot tett ki 2011-ben, szemben a 2010-es 19-20 napos adattal.
A szakember úgy vélte, a vállalkozások mostanában azzal is kénytelenek szembesülni, hogy az állami szervek és az önkormányzatok is késedelmesen fizetnek; erre a tényre már a kormányprogram is felhívta a figyelmet. Az roszágigazgató szerint modern kockázatkezelési megoldások alkalmazásával kiküszöbölhető a gyűrűző nemfizetésből adódó üzleti kockázat, amely akár egy egész szállítói láncot is ellehetetleníthet.
Nem számítanak gazdasági növekedésre
A cég minden félévben elkészített országjelentésének aktuális kiadása szerint 2012-ben várhatóan nem, vagy csak elenyésző mértékben nő a bruttó hazai termék (GDP), elsősorban a gyenge belföldi kereslet és az alulteljesítő export miatt. A magyar gazdaság növekedésének útjában leginkább az évek óta folyamatosan hanyatló belső kereslet, illetve az állami megrendelések drasztikus csökkenése áll.
2011-ben a fizetésképtelenségi eljárások száma 16,5 százalékkal nőtt az előző évhez képest. Idén februárban mintegy 19 százalékkal több cég ellen indult felszámolási eljárás Magyarországon mint egy évvel korábban, 2010-hez képest pedig közel 50 százalék volt a növekedés - áll a közleményben.
A gazdaság egészét érintő negatív tendenciák várhatóan 2012-ben is folytatódnak, ezért a fizetésképtelenségi eljárások számának további növekedésére számítunk, elsősorban az építőiparban, az élelmiszeriparban, az informatikai vállalkozások között, illetve a kiskereskedelemben - mutatott rá Vanek Balázs.