Még 2015 novemberében tűnt el személyes tárgyait hátrahagyva Farkas Mihály Ambrus, akit barátai a sajtónak mind úgy jellemeztek, mint szerény körülmények között élő, anyagi gondokkal küszködő zenészt. Sokakat meglepett, hogy a cégbírósági dokumentumok szerint 2004 és 2016 májusa között ő volt a főrészvényese az RC Invest Vagyonkezelő Zrt-nek, melynek több leányvállalata is sikeresen futott az állami közbeszerzéseken, közvetve milliárdos árbevételű cégei voltak a férfinak.
Farkas holttestét nyár végén azonosították, feltehetően belefulladt a Dunába, de a körülmények azóta sem ismertek. Az RC-t viszont még májusban átírták a cégbíróságon az addigi ügyvezető, Fauszt Zoltán nevére, aki a hvg.hu akkori cikke szerint a tulajdonosa volt annak a lakásnak, ahol a néhai zenész lakott.
Az RC érdekeltségei közül kivált az SDA Informatika és az SDA DMS Zrt.-k szerepeltek jól az állami közbeszerzéseken. Több, nagy állami vállalatnál, önkormányzatnál és oktatási intézménynél végeztek rendszerfejlesztési feladatokat. Idén májusig az SDA Informatika mintegy 1,37 milliárd forintért fejlesztette a Neptun-rendszert, legutóbb a Soproni Egyetem 200 millió forintos fejlesztési és kiszolgálási pályázatán nyert - derül ki az Európai Unió közbeszerzési értesítőjéből amellett, hogy a megbízást pályázat nélküli eljárásban kapta meg a vállalkozás.
Az SDA ugyanis a jogtulajdonosa a felsőoktatásban használt digitális tanulmányi rendszernek, a Neptunnak, vagyis más nem nyúlhat annak forráskódjához. Gyakorlatilag az eljárásokban csak akkor lehetne kihívója, ha úgy döntenének, hogy egy másik szolgáltatást vásárolnának meg. Nem véletlen tehát, hogy a cég csak az idén majd' másfél milliárd forintnyi közbeszerzést nyert el a rendszer fejlesztésével kapcsolatosan.
A Budapesti Corvinus Egyetemen 464,7 millió, a Budapesti Műszaki Egyetemen 162,27 millió, a Pannon Egyetemen 174 millió, a Semmelweisz Egyetemen 135 millió, a Pető András Főiskolán pedig 298,8 millió forintért láthatják el a rendszerhez kapcsolt szolgáltatásokat. Utóbbi kivételével, mindegyiket uniós forrásból.
Az Átlátszó korábbi összesítése szerint a cég beszállítója volt többek közt a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak, valamint a Volánbusznak is. De szerződésben állt az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyik háttérintézményével, az Educatio Kft-vel is.
Az SDA DMS sem áll rosszabbul a rendereken: tavaly nettó 1,021 milliárd forintért szerződtek elektronikus irat- és dokumentumkezelési rendszer (EKEIDR) fővárosi és megyei kormányhivatalokban történő kiterjesztésére és szakrendszeri illesztések megvalósítására. Idén eddig két közbeszerzést nyertek, a fejér megyei és a fővárosi kormányhivatalnál, mindkét esetben közel 25 millió forintért a Közbeszerzési Értesítő szerint, ezek esetében is - jogtulajdonlási okok miatt - egyedüli indulóként.