A tovább nehezedő működési körülmények, az eredményességet rontó különadók - köztük az extra pénzügyi tranzakciós illeték-befizetés első félévben elszámolt 50 százaléka -, valamint a 7 százalékkal csökkenő nettó árbevétel (40,8 milliárd forint) ellenére a bankcsoport nyereségesen zárta a félévet. Stabil mérlegfőösszeg (900,8 milliárd forint) mellett a bank 10,7 milliárd forint adózás utáni eredményt ért el. A féléves nyereség nagyságának hátterében elsősorban néhány nagyobb egyszeri céltartalék-felszabadítás áll, valamint a forintalapú lakossági és a vállalati hitelportfolió javulása.

A Budapest Bank csoport ügyfelekkel és hitelintézetekkel szembeni követelésállománya 5 százalékkal csökkent (604,2 milliárd forintra), ügyfelekkel és hitelintézetekkel szembeni kötelezettségállománya szinten maradt (713,5 milliárd forint). A pénzintézet működési költségei a fegyelmezett gazdálkodásnak köszönhetően tovább csökkentek (6 százalékkal 18,4 milliárd forintra).

"A Budapest Bank csoport továbbra is stabilan működik, és a különadók jelentős terhei ellenére eredményesen gazdálkodott az első félévben. Ugyanakkor várakozásaink szerint az ez évi nyereségtermelő képességünkre negatívan hat a továbbra is alacsony szintű hitelfelvételi kedv és a lakossági devizahiteleseket érintő esetleges intézkedések. Ennek ellensúlyozására tovább kívánunk erősíteni a számunkra kulcsfontosságú területeken, így a kkv hitelpiacon, a lakossági bankszámlanyitások terén és a hitelkártya szegmensben" - mondta Zolnai György, a bank elnök-vezérigazgatója.

A bankcsoport lakossági hitelállománya a piaci tendenciáknak megfelelően az elmúlt év azonos időszakához képest 7 százalékkal 398,8 milliárd forintra csökkent. Ezen belül a jelzáloghitel-portfolió kis mértékben (3 százalékkal), a fedezet nélküli hitelállomány 8 százalékkal, az autóhitel-portfolió 12 százalékkal zsugorodott. Ugyanakkor mintegy 10 százalékkal növekedett az elsődleges banki kapcsolatok száma az első félévben. A lakossági megtakarítások terén folytatódott a tavalyi év második felétől kezdődő átrendeződés: a folyamatosan csökkenő alapkamat az alapok felé terelte a befektetőket, aminek köszönhetően a Budapest Alapkezelő jelentősen növelte portfolióját az előző évhez képest, miközben a lekötött betétek állománya szinten maradt.

A vállalati hitelezési piac az elmúlt 12 hónapban is csökkent, ezzel szemben a Budapest Bank Business, a bank kis- és középvállalatokra szakosodott üzletága az első félévben 8 százalékkal, 413,7 milliárd forintra bővítette hitelállományát (a kihelyezett hiteleket, a hitelgaranciákat és a ki nem használt hitelkereteket egyaránt figyelembe véve), lízingállománya pedig szinten maradt. Ezen belül kiemelkedően sikeres volt a bank mikrovállalati üzletága, ahol a hitelállomány az előző évhez képest 13 százalékkal növekedett, elsősorban a Széchenyi Kártya Program keretein belül kínált termékeknek köszönhetően. Az MNB által meghirdetett Növekedési Hitelprogram jelentős pozitív hatása a második félévre várható. A vállalati üzletág által elért jó eredmények mögött elsősorban a stabil ügyfélkapcsolatok állnak: a portfolió 80 százalékát magyar kis- és középvállalkozások alkotják, amelyekkel szemben a bank kiszámítható, következetes üzletpolitikát folytat, tanácsadóinak szakértelme pedig hozzásegíti őket az eredményes működéshez.