A szövetkezeti hitelintézetek integrációjáról szóló, július 13-án hatályba lépett új törvény alapján július 28-ig kell megtartani azokat a takarékszövetkezeti közgyűléseket, amelyeken a tagok megadják a tulajdonosi felhatalmazást a takarékbanki részvények lecserélésére - közölte varga Antal, az OTSZ ügyvezetője. A jogszabály értelmében a takarékoknak le kell adniuk meglévő B típusú szavazatelsőbbségi jogokkal felruházott részvényeiket, amelyek a Takarékbanknál letétbe kerülnek, s erről nyilatkozniuk kell a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF). A leadott részvényekért cserébe pedig egy darab C típusú részvényt kapnak.
Az OTSZ tagszervezeteinek 80 százaléka már megtartotta a hét közepéig a közgyűléseket, és a fennmaradó taggyűlésekre is sor kerül a hétvégéig - tájékoztatott Varga Antal. "Nagy felháborodás mellett, de törvénytisztelő felelőséggel eddig valamennyi közgyűlésen igennel szavaztak a részvénycserére" - jelezte az OTSZ ügyvezetője, hozzátéve, hogy kényszerhelyzetben döntenek a tagok, hiszen a jogszabály értelmében a PSZÁF visszavonja a működési engedélyt attól a hitelintézettől, amely nem fogadja el a részvénycserét.
Problémát okoz a takarékok számára az is, hogy nem tudják, milyen jogokat testesít majd meg az új részvény - emelte ki Varga Antal. Rámutatott: a takarékok és a tagság jelentős része továbbra is alkotmányellenesnek és tulajdonjogot sértőnek tartja a törvényt, amely ellen az Alkotmánybírósághoz fordultak felülvizsgálati kérelemmel, az alapvető jogok biztosához küldött beadványt pedig több ezer tag is aláírta.
Kifejtette: a takarékszövetkezeteknek augusztus végéig még egyszer össze kell hívni a takarékok tagságát, hiszen el kell majd fogadniuk a szövetkezeti hitelintézet - központilag készített - új alapszabályát.
A Takarékbank augusztus 27-ére kitűzött közgyűlésén a Magyar Posta által végrehajtandó 655 millió forintos tőkeemelésről és a bank új alapszabályáról is döntést kell hozni. A jogszabály alapján az a szövetkezeti hitelintézet, amely a bank közgyűlésén nemmel szavaz, lemond a bankban levő tulajdonrészéről, az MFB javára. A tőkeemelést követően a magyar állam közvetetten többségi tulajdonos lesz a Takarékbankban - emlékeztetett Varga Antal.
Megalakult az Integrációs Szervezet elnöki tanácsadó testülete
Létrejött és megtartotta első ülését pénteken a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (ISZ) igazgatóságának elnöke mellett működő tanácsadó testület.Az Integrációs Szervezet nevében a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) sajtóosztálya pénteken az MTI-vel közölte, hogy az ISZ igazgatóságának elnöke azért hozta létre a tanácsadó testületet, hogy segítse az ISZ és az új integráció tevékenységével, szervezeti és működési modelljével kapcsolatos javaslatok megfogalmazását, a törvényben elhatározott változások megvalósítását a szövetkezeti hitelintézeti rendszerben felhalmozott tudás legjobb kihasználása és a hatékony integrációs rendszer részletfeladatainak kidolgozása érdekében.
A tanácsadó testületi munkában Lontai Dániel, az ISZ igazgatóságának elnöke felkérésére takarékszövetkezeti, hitelszövetkezeti és egyéb hitelintézeti ismeretekkel rendelkező szakemberek vesznek részt.
Az alakuló ülésen a testületbe bekerült Bodnár Ottó, az OTIVA ügyvezető igazgatója, Tóth László, a Zalavölgye Takarékszövetkezet elnök-ügyvezető igazgatója, Juhász Ferenc, a Hatvan és Vidéke Takarékszövetkezet elnök-ügyvezetője, Moczó István, a FONTANA Credit Takarékszövetkezet stratégiai ügyvezető igazgatója, Osztrogonácz Gábor, a Szigetvári Takarékszövetkezet ügyvezető igazgatója, Sebestyén István, a FÓKUSZ Takarékszövetkezet ügyvezető igazgatója, Szabó Levente, a Takarékbank Zrt. vezérigazgató-helyettese, Vida József, a Szentgál és Vidéke Takarékszövetkezet elnök-ügyvezetője, valamint Vojnits Tamás, a hazai, illetve szövetkezeti pénzügyi szolgáltatásokért felelős kormánybiztos.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!