A HVG még március elején írt arról, hogy az MKB Bank 1991 óta épített műtárgygyűjteményét titkos aukción értékesítette az MNB által szanált MKB Bank az MNB alapítványainak. Az MKB még aznap cáfolt, mondván: nem adta el gyűjteményének kiemelt darabjait, mi több: egyetlen műalkotástól sem vált meg.

A Pallas Athéné alapítványok pénteken közzétett kuratóriumi jegyzőkönyveiből azonban más derül ki - írta a Magyar Narancs. A 2016. február utolsó napjaiban megtartott kuratóriumi üléseiken ugyanis a jegybank alapítványai "a Nagyházi Galéria által szervezett MKB Bank Zrt. Képzőművészeti Gyűjteményéből rendezendő zártkörű aukcióján való részvételről és a gyűjtemény vásárlási feltételeiről" döntöttek.

A gyűjtemény kalapács alá kerülő részét éppen hat, nagyjából egyenlő nagyságú - 36-39 képet tartalmazó - tételre osztották szét, s a kuratóriumok egy-egy ilyen részgyűjtemény megvásárlására adtak képviselőiknek felhatalmazást, mégpedig úgy, hogy a licitálás során a leütési ár nem haladhatta meg a 300 millió forintos keretösszeget. Az alapítványok emellett engedélyezték a 5 százalékos jutalék, a szerzői jogdíj és a kapcsolódó áfa kifizetését. Így az MKB-gyűjtemény felvásárlására elkülönített teljes keret már 2,5 milliárdra rúgott.

A jegyzőkönyvek tanúsága szerint az üzlet kétséget kizáróan létrejött - igaz, nem volt hosszú életű. Az MKB néhány nap alatt - minden bizonnyal a tranzakció kiszivárgása miatt - meggondolta magát, "elállt eladási szándékától" - fogalmaznak az egy héttel későbbi kuratóriumi jegyzőkönyvek. Hogy az alapítványok vételi szándéka mennyire komoly és előkészített volt, bizonyítja, hogy legalább két alapítvány a befektetési szabályzatát éppen ugyanekkor éppen úgy módosította, hogy műtárgyba is fektethessen - írta a hetilap.