Magyarországon a bankok megítélése továbbra is ellentmondásos. A multinacionális cégek negatív megítélése javult, így azokról már pozitívabban nyilatkoznak, mint a pénzintézetekről. A Deloitte-Scale BankIndex kutatás legfrissebb eredményei alapján a válaszadók kétharmada tartja fontosnak tevékenységüket, de csak több mint egynegyedük szerint működnek tisztességesen.
A lakosság egyre kevésbé tekinti a hitelekre "utolsó mentsvárként" - állapította meg Szép Péter, a Deloitte Magyarország Zrt. partnere. Várakozásai szerint a kedvező makro- és pénzpiaci környezetben a tovább enyhülhetnek a hitelekkel kapcsolatos ellenérzések. A megtakarításoknál azonban egyelőre nem várható további hangulatjavítás. A magyarok ugyanis többletjövedelmüket inkább fogyasztásra fordítják.
Az előző negyedévhez képest optimistábbak lettek a magyarok. A hitelfelvételi kedv mutatója - hőmérőn ábrázolva - most 8,8 fok lett, míg az előző negyedévben 8,55 fok volt. A fogyasztói költéssel kapcsolatos mutató értéke 19,54 fok lett, az előző negyedév 16,7 fokja után. A megtakarítási kedv értéke pedig 16,59 fokról 17,79 fokra javult. Ezek azonban még mindig nagyon messze vannak a 2008-as 30-33 Celsius-fokos értékektől.
Az eredmények alapján már a közeljövőben erősödhet a lakossági hitelpiac - fogalmazott Szép. Keresleti oldalon ugyanis a negatív hitelfelvételi hangulat enyhül, a jelzálogpiaci felépülésre azonban még csak gyenge jelek mutatnak. A szakértő szerint már az is eredmény volna, ha a különféle indexek értéke a "tavaszt jelző" 10-13 fokos tartományba kerülnének.
Meglepő eredmények
Az ingyenes készpénzfelvétel lehetőségével az emberek kétharmada élt. Különösen az idősebb, aktív korosztály lépett. A 24-30 éveseket a lehetőség viszont látványosan kevéssé érdekelte. Emellett az átlagnál kisebb arányban léptek az okostelefonnal rendelkezők, illetve a magas jövedelműek.