Továbbra sem rendeződött a mintegy 1,7 milliárd forintra rúgó, a Bakony Erőmű Zrt. felé fennálló Mal Zrt.-tartozás ügye - közölte az energetikai társaság. A közlemény szerint a Bakonyi Erőmű a vörösiszap-katasztrófa után azonnal újraindította energiatermelését, lehetővé téve ezzel a Mal mielőbbi működését, a társaság szerint az erőmű többször kapott egyértelmű felkérést mind a kormánytól, mind a kormánybiztostól a gőzszolgáltatásának biztosítására, ezzel egyidőben pedig határozott vállalást arra, hogy az állam haladéktalanul megtéríti a felügyelete alá vont Malnak teljesített szállítások ellenértékét.
A cég szerint ez a mai napig nem történt meg, az erőmű tulajdonosi köre pedig nem tudja tovább finanszírozni a hatalmas kintlevőséget (a vállalat Demján Sándor érdekeltségébe tartozik). A közlemény szerint amennyiben december 14-én (azaz most pénteken) 14 óráig, a Mal nem utalja át maradéktalanul tartozását, a Bakony Erőmű beszünteti energiaszolgáltatását a Mal felé. Ha pedig ez megtörténik, úgy a mintegy 6 ezer főt foglalkoztató alumíniumtermelő cégnek fel kell függesztenie termelését és be kell zárnia, így Ajka távhőellátása is veszélybe kerülnet - fogalmaz a társaság. Az ajkai távhőszolgáltató Primer Ajkai Távhőszolgáltatási Kft.-t a Bakonyi Erőmű látja el (a városban 7 ezer lakás és 3,5 ezer lakás egyenértéknek megfelelő nem lakossági felhasználó található).
Az erőmű nemrégiben pert nyert a Magyar Energia Hivatallal (MEH) szemben, a Fővárosi Törvényszék megállapította, hogy a MEH jogtalanul vette el az erőmű energiakvótáját, egyidejűleg új eljárás lebonyolítására kötelezte a hivatalt. Az erőmű csaknem másfél éve áll perben a magyar állammal, miután a MEH 2011 január elsejétől megvonta a társaságtól bioenergia termelési kvótájának egyharmadát, ami évente 2,5-3 milliárd forintos árbevétel-kiesést okoz.
A Bakonyi Erőmű korábban az államhoz fordult, felajnálva az üzemet megvételre az MVM Zrt.-nek, a kormány pedig azt közölte, vételi ajánlatot tesz a vállalatra. Ezzel kapcsolatban Németh Frigyes, a Bakonyi Erőmű vezérigazgatója azt mondta, bármilyen üzleti felvetés vagy tárgyalás csak azt követően lehetséges, ha több kérdés - köztük a Mallal fenálló vita - megnyugtatóan rendeződik. A vállalat tavalyi 12,6 milliárd forint nettó árbevétele 1,3 milliárd forinttal múlta alul az egy évvel korábbit, üzemi eredménye pedig a 2010-es 769,4 millió forint nyereség után közel félmilliárdos veszteséget mutatott.