A Napi Gazdaság hétfői számának cikke
A magasabb euróárfolyam az elmúlt években a tankönyvkiadóknak is jelentős többletköltséget okozott, alapanyag-beszerzéseik túlnyomó részét, így a papírvásárlást is euróban bonyolítják. A piacvezető Nemzeti Tankönyvkiadó (NTK) Zrt.-nek ebben az évben 8-10 százalékos árfolyamvesztesége volt 2011-hez képest; tavaly az árfolyam lényegében nem változott 2010-hez képest, viszont az eurós beszerzési árak drasztikusan, átlagosan 17 százalékkal növekedtek − tudtuk meg Kiss János Tamás vezérigazgatótól. A beszerzési árak és az árfolyamváltozás együttes hatására két év alatt kiadványaik fajlagos anyagköltsége jelentősen növekedett. A piac egy másik jelentős szereplője, az Apáczai Kiadó és Könyvterjesztő Kft. sem tudja kivédeni az árfolyammozgásokat, de igyekszik az adott időszak legkedvezőbbnek vélt árfolyamán váltani. Természetesen folyamatosan figyeljük a pénzpiaci mozgásokat, a gazdasági elemzők előrejelzéseit, ennek ellenére jelentős többletköltséget eredményez a kiadó számára a magasabb euróárfolyam − mondta lapunknak Esztergályos Jenő ügyvezető igazgató.
A kisebb kiadók számára azonban nem volt nagymértékben érzékelhető az árfolyamváltozás hatása az elmúlt években, ők ugyanis külön nem foglalkoznak anyagbeszerzéssel, az a partner nyomdák feladata, melyektől komplex árajánlatot kérnek. A nyomdák közti árversenynek köszönhetően a Dinasztia Tankönyvkiadó Kft. nyomdai költségei nem változtak jelentősen, csak néhány százaléknyi eltérés volt idén az árakban tavalyhoz képest − tudtuk meg Szarvas-Ballér Judit ügyvezetőtől. A kiadó azzal segíti a nyomdát, hogy esetenként a csúcsidőn kívül, már márciusban, a végleges példányszámok ismerete nélkül megrendelést ad, ilyenkor fontos szempont, hogy a későbbi pótrendeléseket milyen áron vállalja az adott nyomda. (Van olyan cég, amely változatlan áron állítja elő a kisebb pótrendeléseket is.) A nyomda kiválasztásánál fontos szempont még a minőség mellett a szállítási és a fizetési határidő − tette hozzá Szarvas-Ballér.
A nyomdaköltség általában egy könyv eladási árának egyharmada, a tankönyvek azonban kötött árasak és kisebb a terjesztői árrésük, így a nyomdaköltség aránya magasabb. A nyomdaköltségnek körülbelül felét teszi ki a papír − osztotta meg tapasztalatait a NTK Zrt.
Drága a tartós tankönyv
Az előállítási költségeknél nagy eltérések lehetnek a műszaki paraméterek különbözősége miatt − mondta Esztergályos. Nem mindegy, hogy a kiadvány milyen papíron és milyen kivitelben jelenik meg, például az irkafűzött fekete-fehér kiadvány előállítási költségei viszonylag alacsonyabbak, míg ezek a költségek a kemény táblás, cérnafűzött és PUR ragasztóval is ellátott tartós tankönyv esetében sokkal magasabbak. A kiadóvezető felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a tartós tankönyvek előállítása − a kormányzat tervei szerint 4 évre tartós tankönyveket adna a tanulók és pedagógusok kezébe − jóval többe kerül, mint azok a kiadványoké, amelyek csak egy évre készülnek és egy gyermek használja őket. Nem elhanyagolható tényező az sem, hogy a nyomdák jelenleg egy évre vállalják a garanciákat a ragasztókötött könyvek esetében, így erre is új megoldást kell találni − véli a szakember. Az első évfolyamon a tartós tankönyvek bevezetését azonban pedagógiailag elfogadhatatlannak tartja a kiadó, a 6-7 éves gyermekek még nem felkészültek arra, hogy a nagyobbakhoz mérten hibátlanul meg tudják óvni és őrizni a tankönyveket − tette hozzá az Apáczai Kiadó vezetője.
A jövő tanévtől új rend szerint bonyolódik a tankönyvterjesztés és a tankönyvkiadás Magyarországon. Jogszabály szerint már idén októbertől az állami Könyvtárellátó Kiemelten Közhasznú Nonprofit Kft. felel a tankönyvek megrendeléséért, beszerzéséért és iskolákba juttatásáért, ám ez a következő tanévben jelent változást, mint ahogy a tankönyvkiadásra vonatkozó szabályok módosulása is. A tervek szerint a Könyvtárellátó közbeszerzésen választja majd ki a "terjesztési segédeket", a pályázatot a logisztika, raktározás megszervezésére írnák ki − ennek kiírásáról azonban még nincs hír. (A Könyvtárellátón keresztül zajlana a számlázás is a kiadók és iskolák között, az előzetes információk szerint a kiadók és kereskedők közti eddigi 12−15 százalékos árrés − amiből 5-6 százaléknyi az iskolák tankönyvfelelőseinek jutaléka − helyett az állami szerv 20−25 százalékos árrést szeretne elérni a kiadóknál.)
Kisebb lesz a választék
A tankönyvpiac rendjéről szóló törvény szerint a szakminiszter is írhat ki pályázatot tankönyvfejlesztésre, s a kiválasztott művek automatikusan felkerülnek a hivatalos tankönyvjegyzékbe. A korábbi elképzelések szerint ezeket kötelező lenne az iskoláknak megrendelni, más, a jegyzékben még szereplő műveket nem választhatnak (Napi Gazdaság, 2012. június 21.). Az oktatási kormányzat az új kerettantervekhez igazodva tantárgyanként csak néhány (a jelenleginél kevesebb) könyvet látna szívesen, mindezt az ingyenesség és a könyvtári rendszer (tartós tankönyvek) bevezetésével indokolják. Várhatóan még idén megjelenik a jövő tanévre vonatkozó miniszteri pályázat a történelem, a magyar és a természettudományok, valamint azon tantárgyak tankönyveinek fejlesztésére, ahol indokoltnak tartják a tartós tankönyvek bevezetését − tudtuk meg a Dinasztia Kiadó vezetőjétől. Az idő rövidsége miatt idén a kiadóknak írják majd ki a pályázatokat, s ezen lehetőség lesz a meglévő tankönyveik kerettanterv szerinti átdolgozására.
Év | Művek száma | Példányszám |
(darab) | (ezer darab) | |
2005 | 2 996 | 16 808,7 |
2006 | 2 514 | 13 749,0 |
2007 | 2 325 | 12 671,5 |
2008 | 2 832 | 14 955,5 |
2009 | 2 787 | 15 217,9 |
2010 | 2 135 | 11 834,4 |
2011 | 2 237 | 12 084,9 |
Forrás: Forrás: KSH |
A jelenleg véleményezés alatt álló miniszteri rendelet, amely a törvény végrehajtási rendelete, árnyalja a modellt: a pályázat során a miniszter által kiválasztott tankönyvek is átesnek a tankönyvvé minősítés hatósági eljárásán, csak a folyamat során figyelembe veszik a pályázat elbírálásakor készült véleményeket − hívta fel a figyelmet Kiss János Tamás. A NTK Zrt. vezérigazgatója szerint nem kétséges azonban, hogy ha a pályáztatási eljárás tömegessé válna, és ezáltal megszűnne a pedagógusok tankönyvválasztási lehetősége, akkor gyakorlatilag megszűnne a minőségi tankönyvek közötti verseny lehetősége, ami senkinek nem érdeke. Ennek alapján a kiadó feltételezi, hogy pályáztatásra az eddigi gyakorlathoz hasonlóan csak különlegesen indokolt esetekben kerülne sor.
Szűkülhet a piac
A kiírt pályázaton − a kiadók által megírt tankönyvpályázatok alapján − fogják majd eldönteni a jelenleg is rendelkezésre álló szakmai kritériumok alapján, mely könyvek alkalmasak arra, hogy szakmailag, módszertanilag, eszmeiségükben és szellemiségükben megfelelően szolgálják a gyermekek és a pedagógusok érdekeit − véli az Apáczai Kiadó vezetője. A kiadó ismeretei szerint (és álláspontja szerint is) évfolyamonként és tantárgyanként körülbelül három tankönyv közül lehet majd választani. Ezzel a pedagógusok szabad tankönyvválasztási lehetősége és joga és a túlzott tankönyvkínálat sem zavarja a tanítók, tanárok választását − mondta Esztergályos. A szakember szerint ugyanakkor valószínű, hogy az intézkedések nyomán néhány kiadó tankönyve − ha szakmailag nem nyújtja a maximumot − ki fog szorulni a tankönyvpiacról. Sajnos ez a mindenkori tankönyvpiac előrehozott szűkítését is jelenti majd − tette hozzá Esztergályos Jenő. Az NTK vezetője szerint az innovatív, tapasztalt szakembergárdával dolgozó és minőségi tankönyveket előállító kiadókat remélhetőleg nem fenyegeti ez a veszély.