A Közbeszerzési Döntőbizottság (KD) szerint a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) megsértette a közbeszerzési törvényt a Lukács és a Rudas fürdők felújításához kapcsolódó pr- és tájékoztatási tevékenység ellátására kiírt közbeszerzésén, és megsemmisítette mindkét fürdőre vonatkozóan az eljárást lezáró döntést. A közbeszerzésen mindkét részteljesítésben a Merlin Communications Magyarország Kft. és a Wise Advisory Group Kft. (WAG) alkotta M&W PR Konzorciumot hirdették ki győztesnek, összesen nettó 47,78 millió forintos árajánlattal.
Mindkét részteljesítésben - az érvényes ajánlatok közül - az M&W tette a legmagasabb árajánlatot: a Rudas kommunikációjára 17,83 milliós, míg a Lukácséra 29,95 milliós ajánlatot nyújtott be - olvasható a közbeszerzési értesítőben. (A WAG Skultéthy Kinga és - 2011. november vége óta - Elkán Péter, az ingatlanfejlesztő és befektetéseket kezelő SCD-csoport korábbi kommunikációs igazgatója érdekeltségében áll - derül ki az Opten cégtárának adataiból.)
A WAG szintén jogorvoslati kérelemmel élt, ennek tárgyalása március 9-én lesz - közölte lapunkkal a BGYH, amely megvárja KD végső határozatát, és csak ezután dönt a továbbiakról, hogy újraértékeli az ajánlatokat vagy esetleg szerződést köt a nyertessel. A jogorvoslati eljárás a fürdők rekonstrukciós munkáit nem hátráltatja, a Lukács fürdőben a március 7-én elkezdődöttek, míg a Rudasban március folyamán elindulnak - hangsúlyozta a BGYH.
Nem az ajánlati ár volt a döntő
A közbeszerzésen az ajánlatok közül nem az ár, hanem az összességében legjobb ajánlat szempontjából választották ki a nyertest, bár az ár nagyobb súlyszámmal szerepelt az értékelésben, mint a szakmai ajánlat - derül ki a pályázati kiírásból. A legolcsóbb ajánlat mindkét részteljesítésre vonatkozóan nettó 35,04 millió forint volt, azonban a nyertesnek kihirdetett 47,78 milliós ajánlat még így is alulmaradt a BGYH által előzetesen becsült összegnél, nettó 51,25 millió forintnál.
A fürdő-felújításokhoz kapcsolódó tájékoztatási munka része a kommunikációs és cselekvési terv készítése, a sajtókommunikációs és pr-feladatok ellátása, köztük rendezvényszervezés és egy-egy közterületi kampány lebonyolítása is, valamint formaruha tervezése és elkészítése is szerepelt a közbeszerzési felhívásban. Az eljárás eredményéről 2011. december 22-én döntött a BGYH, az egyik ajánlattevő, a Közép-európai Innovációs és Oktatási Központ Kft. (KIEOK) előbb előzetes vitarendezési eljárást kezdeményezett, majd miután ezt a fürdőüzemeltető elutasította, január 12-án jogorvoslati kérelmet nyújtott be a KD-nál. A cég véleménye szerint a BGYH nem a megadott bírálati alszempontok alapján értékelte az ő és a nyertes szakmai ajánlatát, és nem az összességében legelőnyösebb ajánlatot hirdette ki nyertesnek egyik részteljesítésben sem. A közbeszerzési tájékoztatóból kiderül, hogy mindkét részben a KIEOK nyújtotta be a legalacsonyabb árajánlatot (nettó 13,62 millió, illetve 21,42 millió forintért).
Nem a rögzített bírálati szempontok alapján értékeltek
A döntőbizottság vizsgálata szerint a BGYH "kommunikációs és/vagy média stratégiára" vonatkozó bírálata (amely alapján a KIEOK ajánlatát nulla, míg a nyertesét 16 ponttal értékelte) nincs összhangban a dokumentációban megadott értékelési kategóriák tartalmi elemeivel, azok helyett más szempontok és tartalmi elemek alapján osztotta ki a pontszámokat. A BGYH a jogorvoslati eljárás során nem nyilatkozott arról, hogy a KIEOK szakmai ajánlata miért nem felelt meg az adott bírálati elemben felsorolt tulajdonságoknak, minősítési jellemzőknek.
A KD azt is megállapította, hogy nyertes M&W ajánlatának stratégiára vonatkozó szöveges értékeléséből egyáltalán nem derülnek ki azok az indokok, amelyek alapján a BGYH pontozta az ajánlatot, abból a rögzített bírálati tulajdonságok megléte szintén nem állapítható meg - áll a KD határozatában.
A döntőbizottság a február 29-én hozott határozatában bírságot nem szabott ki, mivel a jogsértés az eljárást lezáró döntés megsemmisítésével mindkét részre vonatkozóan orvosolható még. A kiírásban a munkák teljesítésének határidejét a BGYH 2012. október 31-ában határozta meg.
A Kalotherm vitte el a kivitelezési munkákat
A Rudas és Lukács gyógyfürdők műemléki rekonstrukciójának újabb üteme - 76 százalékban - uniós támogatással valósul meg. A Lukács fürdő munkáinak tervezésre és kivitelezésére kiírt közbeszerzést tavaly szeptemberben a Kalotherm Építészeti és Épületgépészeti Zrt. nyerte meg nettó 1,189 milliárd forintért (az előzetesen becsült összeg 1,211 milliárd forint volt.) A munkára pályázott még a Magyar Építő Zrt., a Reneszánsz Kőfaragó Zrt., a PF Lukács Konzorcium, a Hérosz Zrt. és Hérosz Építő Kft. közös ajánlattevőként, valamint a Laki Épületszobrász Zrt.
Ezzel a közbeszerzési eljárással kapcsolatban két jogorvoslati eljárás indult, azonban mindegyiket megszüntette a KD, miután a kérelmezők visszavonták a kérelmüket - tudtuk meg a BGYH-tól. A munka része többek közt az iszapcsarnok, büfé, ügyfélforgalmi bemutatótér kialakítása, a Gyógyudvar, római kút rekonstrukciója és udvari vízközművek rekonstrukciója, kabinok, irodák és az uszodaudvari homlokzat felújítása.
A Rudas homlokzatának és tetőterének felújítását, előcsarnokának átépítését szintén a Kalotherm nyerte el nettó 389 millió forintos ajánlatával (a becsült érték 412 millió forint volt). Erre a munkára is pályázott a Reneszánsz Kőfaragó Zrt., a Laki Épületszobrász Zrt., a PF Rudas konzorcium, valamint a Progress- B' 90 Zrt. és a Főv-Ép konzorcium.