Az elmúlt hetekben a magyar állami tulajdonban lévő MVM Zrt. szándéknyilatkozatot írt az E.On két gázelosztótársaságának megvételéről, így már csak a Égáz Zrt. és a Tigáz Zrt. maradt magántulajdonban Magyarországon. A kormány nemcsak a gázszolgáltatók és elosztók államosításban érdekelt, de az erőművi piacon is terjeszkedik. A tervek szerint a paksi atomerőmű mellett akár a jelenleg kisebbségi állami tulajdonban levő Mátrai Erőmű Zrt. is többségi tulajdonba kerülhet - az elmúlt hetekben azt az óhaját Németh Lászlóné, az energiapolitikáért felelős fejlesztési miniszter többször is megfogalmazta.
Folynak a tárgyalások arról, hogy az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. ne csak kisebbségi partnerként, illetve szerződő félként működjön együtt a Mátrai Erőmű Zrt.-vel, hanem tulajdonrészének növelésével vállaljon szorosabb, aktívabb szerepet - mondta a visontai erőműben tett látogatása során ki Németh Lászlóné alig két héttel ezelőtt. Most pedig a parlament honlapján egy képviselői kérdés kapcsán a fejlesztési miniszter a miértek is kitért, miután újra megismételte: a kormány növelni szeretné részesedését az RWE irányítása alatt levő erőműben.
A magyarországi áramtermelésben a szén (mátrai lignit) felhasználásának hosszú távú - a nemzeti energiastratégiában is megfogalmazott - előnye, hogy hazai energiahordozót használ fel, ezzel csökkenti Magyarország importfüggőségét. Ennek kitermelése hozzájárul a hazai bányászati munkahelyek meg őrzéséhez, a szén felhasználásához kötődő szakmakultúra fennmaradásához, és energetikai válsághelyzet esetén gyorsan mozgósítható belső tartalékként támaszkodhatunk rá - olvasható a miniszter levelében.
A Mátrai Erőmű Zrt. - amelyben az MVM Zrt.-nek jelentős tulajdoni hányada van - jelenleg Magyarország második legnagyobb villamosenergia-termelője. Az erőművet kiszolgáló bányák (Visonta, Bükkábrány) működése stabil, változatlan termelési volumen mellett élettartamuk várhatóan több mint 60 év.
A kormány fontos célnak tekinti, hogy a Mátrai Erőmű az energiaellátás biztonságának garantálásán keresztül továbbra is stabil szereplője maradjon a villamosenergia-szektornak. Az MVM-csoportnak fontos szerepe van az energiastratégia megvalósításában, így vizsgálják annak lehetőségét, hogy érdemes-e a Mátrai Erőmű Zrt.-ben jelenleg meglévő 26,1 százalékos részesedésüket növelni és ha igen, milyen feltételekkel - írja Némethné.
Az erőműnek a többségi (50,9 százalékos) tulajdonosa a német RWE, míg másik kisebbségi tulajdonosa a szintén német ENBW (Energia Baden-Württenberg Aktiengesellschaftt). A RWE tulajdonolta a Fővárosi Gázművek Zrt. kisebbségi részesedését, amelyet azóta már kivásárolt az állami tulajdonú MVM. Az ügylet tavaly decemberben kötettett: a Főgáz Zrt. 49,83 százalékáért 41 milliárd forintot fizetett az állami vevő. Most ez a forgatókönyv ismétlődhet, ha a MVM tárgyalásokba kezd az RWE-vel a erőmű megvételéről. A RWE a visontai érdekeltségi mellett Magyarországon még az Elmű-Émász-csoportban van jelent, a tőzsdei cég többségi tulajdonaként, amelyekben az MVM szintén benne van, kisebbségi részesedéssel.