Az Aegon Nyugdíjpénztár vezetősége a magánnyugdíjpénztári szektort érintő megváltozott szabályozási környezet, a biztonságos és tervezhető működtetés ellehetetlenülése miatt azt fogja javasolni a küldöttközgyűlésnek, hogy döntsön a magánnyugdíjpénztári ágazat jogutód nélküli megszüntetéséről - közölte a társaság. A tagok az eddig felhalmozott megtakarításaikat átvihetik egy másik nyugdíjpénztárba, vagy visszaléphetnek az állami nyugdíjrendszerbe. A döntés semmilyen formában nem érinti az Aegon önkéntes nyugdíjpénztári ágazatát, az ottani tagok megtakarításait.
A 2011. december 30-án kihirdetett Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló törvény alapján a magánnyugdíjpénztári tagok bruttó keresetéből levont 10%-os nyugdíjjárulék - a tagok magánnyugdíjpénztári számlája helyett - teljes egészében a Nyugdíjbiztosítási Alapba kerül. Ezzel - indokolja lépését az Aegon - a magánnyugdíjpénztárak elveszítették a működésükhöz szükséges bevételt, és így a magánnyugdíjpénztári ágazat további fenntartása olyan plusz terhet jelentene a tagságnak, amely mellett a pénztári megtakarítás már nem lenne feltétlenül jövedelmező.
Nemrégiben az Erste adott ki az Aegonéhoz kísértetiesen hasonló közleményt.
Simonovits András, az MTA Közgazdaságtudományi Intézet tudományos tanácsadója szerint a jelenlegi jogszabályok miatt a pénztárak a náluk parkoló 230 milliárd forint ellenére is hamarosan kénytelenek lesznek lehúzni a rolót.
Az Index korábban arról írt, hogy több nyugdíjkasszánál már döntöttek is a végelszámolással történő megszűnésről, így a kérdés gyakorlatilag csak az, hogy melyik lesz a következő, amelyik erről közleményt ad ki. A hírportál január végén megjelent cikke szerint egy, a szektor működését jól ismerő, neve elhallgatását kérő szakértő azt mondta, a nagy pénzügyi csoportok mindegyike eldöntötte, hogy nem folytatja tovább a tevékenységet. Egy szintén névtelenül nyilatkozó, több kasszával is kapcsolatban álló nyugdíjszakértő viszont azt mondta: az összes pénztár végleges eltűnéséről még korai lenne beszélni, "bár vitathatatlan, hogy a letargikus jelzővel jellemezhető leginkább az ágazatban dolgozók hangulata, és mindegyik szereplő nagyon komolyan fontolgatja ezt a lehetőséget". A cégeket több dolog is visszatartja a mielőbbi végelszámolástól, például hogy ezzel a jól felépített vállalati brandek sérülnének, mondta az egyik forrás. A cégek nevei a működés befejezéséről szóló hírekben negatív összefüggésben tűnnének fel, amitől a tulajdonosok szeretnék megkímélni a cégcsoport más, működőképes ágazatait. Egy a pénztárak körében felmerült lehetőség szerint egyetlen pénztár maradna meg - vagy egy a pénztárak egy újat alakítanának - meg, ide irányítanák át az összes tagot, aki nem megy vissza az államhoz.
A kasszák megszűnése és koncentrációja már korábban megkezdődött - emlékeztet az Index összeállítása. A Quaestor nyugdíjpénztáránál már a végéhez közelít a végelszámolás, ami a Honvéd pénztárnál is megkezdődött, a Életút és a Vasutas pénztárak szintén ezt a megoldást választották, a Generali pedig nyugdíjpénztára pedig beolvadt a Dimenzióba. Már csak kilenc kassza van, ahol sem beolvadással sem végelszámolással nem kezdődött el a végjáték (Allianz, Aranykor, AXA, Budapest, Dimenzió, ING, MKB, OTP, Pannónia).