Az érintett álbrókercég, a Fortress vezetője, Szabó-Forrai Zsolt csalás miatt ült már börtönben és amióta a botrány kitört, ingatlanjait a gyerekeinek ajándékozta - írja tényfeltáró cikkében az Index.

A pénzügyi felügyeletet is gyakorló Magyar Nemzeti Bank (MNB) augusztusban jelentette be, hogy a Szabó-Forrai vezette álbrókercég, a Fortress Holdings LLC nagyjából kétezer ember megtakarítását nyelte be, és tévesztette meg, ezért az MNB összesen 1 milliárd 251 millió forintos piacfelügyeleti bírságot szabott ki, és több büntetőeljárást is kezdeményezett. A Fortress Holdings LLC és egy természetes személy forrásgyűjtésre irányuló pénzügyi szolgáltatási tevékenységet, a kapcsolódó cégek, a Flow Money Kft.és a Flow Money Int. Ltd pedig kiemelt közvetítői tevékenységet végzett az arra vonatkozó engedély nélkül - állapította meg az MNB. A kár meghaladhatja a 7 milliárd forintot.

Lépéselőnyben a csalók

A feljelentésekre rákérdezett az Index.hu a rendőrségnél, s kiderült, egyelőre csak ismeretlen tettes ellen nyomoznak, tehát még gyanúsítottja sincs az ügynek. Károsultja viszont annál több. Egyik károsult forrásuk szerint nem egy esetben kellően agresszív ügyvédek bírták rá a reklamáló ügyfeleket arra, hogy ne verjék az asztalt, ha viszont akarják látni a pénzeiket. Az, hogy ki járt jól, elsősorban az erőn és az agresszivitáson múlt: Szabó-Forrai és üzlettársai ügyeltek arra, hogy az erőszakosabb klienseikkel ne húzzanak ujjat.

Szabó-Forraiék malmára hajtja a vizet, hogy a rendőrség egyelőre ismeretlen tettes ellen nyomoz. A Fortress szervezői ugyanis - miután tavaly decemberben megindult a hatósági eljárás - igen rafinált jogi megoldást választottak, Máltára vitték cégüket és szerződést is módosítottak az ügyfeleikkel.

A szerződést úgy íratták alá az ügyfelek jelentős részével, hogy közben az értésükre adták: ha nagyon követelőznek, akkor egy fillért sem kapnak vissza a korábbi befizetésekből, vagy a sor végére kerülnek. A módosított szerződésben az ügyfelek elfogadták azt is, hogy csak a La Valetta-i és a New York-i bíróság illetékes az ügyükben, polgári jogi eljárásban. Hogy még egy csavar legyen a történetben, az ügyfelek a szerződésnek ezt a részét nem is kapták meg, a Fortress viszont mindenkiét megőrizte.

Ennek a trükknek köszönhetően ha Szabó-Forrai nem válik hivatalosan, a büntetőügyben is gyanúsítottá, akkor nem járhat el magyar bíróság polgári perben a károsultak ügyében - hívja fel a figyelmet az Index.

A Kulcsár-ügy óta nem volt ekkora átverés

A Kulcsár-ügy óta nem volt ekkora értékű álbrókeres átverés Magyarországon, de a Fortress ügyét különlegessé teszi, hogy milyen primitív hazugságokkal operáltak a szervezői. A cég, mint minden pilótajáték, irreálisan magas hozamokat ígért rászedhető ügyfeleknek agresszív ügynökhálózatán keresztül, teljes tőkegarancia mellett. Valójában nem fektették semmibe a felszívott pénzt: egyszerűen az új befizetésekből fizették a hozamokat, már amíg elég gyorsan tudtak új pénzt behozni - írja az Index.

A félmilliós alaptőkével indított Fortress Befektetési és Pénzügyi Kft. neve 2007 és 2009 között Körmendi Kosárlabda Marketing Kft. volt, Szabó-Forrai Zsolt viszont képzeletében egy tőkeerős amerikai vállalatot tett mögé. A kitalált történetet és a cég logóját két létező, egyébként igen tekintélyes amerikai pénzügyi vállalattól ollózta össze; a Fortress Investment Groupban és a Fortress Insurance Agency-ben közös, hogy lakossági betétgyűjtéssel nem foglalkoznak. Erre persze a magyarországi ál-Fortress-nek sem volt engedélye, a cégiratok szerint a főtevékenységük a biztosítási alkuszi mellett a reklámügynökségi. A befizetéseket Szabó-Forrai magánszámlájára utalták, vagy készpénzpénzben közvetlenül neki adták a formai hibáktól is hemzsegő szerződéseket aláíró befektetők. Több, az üggyel kapcsolatos tavalyi dokumentumot és figyelemfelhívást megtalálhat ezen a blogon.