A csődeljárásról és felszámolásról szóló új törvény elfogadása 2004-ben várható – mondta lapunk kérdésére Molnár György, a Felszámolók Országos Egyesületének (FOE) elnöke. Ez cserélné le a több tucatszor foltozgatott régi jogszabályt. Az új szabályozás célja, hogy az európai uniós csatlakozás folytán megváltozó piaci körülmények között az átmeneti gazdasági, pénzügyi problémák miatt ne kelljen feltétlenül a végső eszközhöz, a felszámoláshoz nyúlni, hanem a nehéz helyzetbe került cégek megmenthetőek legyenek. Az új törvény lényege, hogy a társaságok megegyezhetnek a hitelezőikkel, így az átmenetileg bajba került cégek tovább működhetnének. Erre ma is van ugyan lehetőség, de a jövőben mindezt kizárólag szakmai felügyelet mellett, a hitelezők jóváhagyásával tehetnék. A nélkülözhetetlen szakmai hátteret vagyonfelügyelők, illetve reorganizációs szakértők látnák el a működési zavarokkal küzdő cégeknél, kvázi válságmenedzserként. A szakértő a bíróságok és a hitelezők kinyújtott keze lenne, ami garanciát jelentene számukra, így elhárulna a vállalatnál a vagyon felélésének vagy kimentésének veszélye – mondja Molnár.
A törvénytervezet másik fontos része az, hogy a csődöt a hitelezők is kérhetik, s ekkor az előbb említett módon a gazdálkodó szervezet elkerülheti a megszűnést, azonban ha a hitelezők és az adós társaság nem jut egyezségre, úgy megindul a szokványos felszámolási eljárás. Minderre nagy szükség van – és nemcsak az EU-csatlakozás kapcsán –, mivel a magyar felszámolási tapasztalatok szerint (amelyek hasonlóak az európaiakhoz) a hitelezői megtérülések aránya nagyon alacsony és az elmúlt években ez érdemben nem változott. Egyébként több európai országban az elmúlt években hasonló törvényeket fogadtak el, mint ami Magyarországon előkészületben van.
Az új törvény elfogadása után arra sarkallnák a cégeket, hogy inkább állapodjanak meg a hitelezőikkel, mintsem a felszámolást vagy a büntetőeljárást maga után vonó vagyonkimentést válasszák, ám ehhez szükséges, hogy a vállalkozók ismerjék a törvény adta lehetőségeket. Magyarországon évente 10–20 csődeljárás indul (2002-ben eddig 8 kezdődött) míg felszámolásból – a Creditreform honlapja szerint – 2002 első háromnegyed évében 4479-et tettek közzé. Mindez jól jelzi, hogy a bajba került cégek meg sem próbálják helyrehozni a gazdálkodásukat, s a felszámolások száma évről évre növekszik.
További részletek