Várakozások szerint 5-10 százalékos rejtett áremelés történhet a hazai élelmiszer-kereskedelemben, amelynek célja, hogy a kritikussá duzzadt munkaerőhiány miatti költségeket fedezzék a dolgozók megtartására kényszerülő cégek. Az áruházláncok egyáltalán nem üdvözlik a vasárnapi újranyitást, mivel mostanra az eddig mesterségesen a nemzetgazdasági átlag alatt tartott fizetések miatt lényegében lasszóval kell fogni a munkaerőt a robbanásszerűen bővülő áruházi forgalomban - idéz a lap, nem nevesített piaci szakértőket.
Kényszerhelyzetben vannak a cégek, mivel a dinamikus forgalomnövekedés és a piaci verseny arra sarkallja az áruházakat, hogy kinyissanak vasárnaponként is, noha az ehhez kapcsolódó kiadások jelentősek, amit nem tud mindegyikük vállalni - mondta Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. A működés átalakítása, a hosszított nyitva tartás, az árukészlet bővítése, illetve főként a munkaerő pótlása akkora költséget jelent az üzletekben, hogy azt várhatóan a vásárlók terhére valósítják meg a kereskedők.
Így például csökkentik a magyar áruk arányát a polcokon az olcsóbban beszerezhető importtermékek javára, nem jut pénz áruházi fejlesztésekre, átszervezik a belső működést, a szakképzettek helyett az olcsóbb alkalmi munkaerő felé fordulnak, illetve például újabban több helyütt néhány órával csökkentették a nyitvatartási időt. Emellett az is várható, hogy áremeléssel kompenzálják a terheket - jelentette ki a főtitkár.
A statisztikák szerint az átlag 10-15 százalékos béremeléssel sem sikerül vonzóvá tenniük az áruházi munkát, ami oda vezetett, hogy vasárnaponként nem nyit ki minden üzlet, amelyik korábban élt a hétnapos üzemelés lehetőségével. Azoknál a láncoknál, ahol a hét utolsó napján sem pihennek a dolgozók, súlyos gondok vannak a munkaszervezés, a szabadságok kiadása, a mindennapi kiszolgálás és már az áruházi szolgáltatások színvonalának szempontjából is - írja a Magyar Idők.