A kormányfő ebben a levélben azt ígérte, hogy minden érintettnek, aki év vége előtt bejelentkezik bankjánál a végtörlesztési szándékával, és ezt a szándékát jelzi a munkáltatójánál - tehát valamely közintézménynél - is, annak a kormány kedvezményes kamatozású forinthitelt biztosít. A levélben maga a "munkáltatói kölcsön" kifejezés nem szerepelt ugyan, ám az összességében egyértelműen erre utalt (az igényt a munkáltatónál kell jelezni, a hitellel kapcsolatos információkat a munkahelyi vezető közli, a kölcsön "nem számít bele sem a munkabérébe, sem egyéb juttatásaiba").
Ezzel szemben a hétfőn az Index birtokába került kormányrendelet-tervezetben - amelyről az NGM azt közölte, hogy az eheti három kormányülés egyikén fogadják el - az áll, hogy a közszféra dolgozói "csak" kamattámogatásra számíthatnak a normál banki hitelek mellé. (Arról nincs információnk, hogy a tervezet az utóbbi napokban módosult-e vagy sem.)
A dokumentumban a kormány által biztosított munkáltatói hitelekről nincs szó, sőt, a tervezethez készített szakértői ajánlás szerint a támogatás "több okból sem tud olyan gyorsan életbe lépni, hogy a jogosultak reálisan valóban kihasználhassák a lehetőséget".
Ráadásul a bankok, legutóbb az OTP is lényegében felfüggesztették a végtörlesztéshez kínált forinthitelek folyósítását. Ez végleg becsukta a kaput azok előtt, akik jó ideje nem adták le hitelkérelmüket valamelyik banknál.
Ha az ígéretnek megfelelően a héten lesz is kormánydöntés az ügyben, legfeljebb csak azok reménykedhetnek a kamattámogatásban, akik a hitelfelvétel legutolsó szakaszánál tartanak, tehát nagyjából már csak a hitelfolyósításra várnak. A bankok ugyanis nem fogják befogadni azok végtörlesztését, akik legkésőbb január 30-ig nem utalják át a végtörlesztéshez szükséges forintfedezetet.
A portál több olvasótól is levelet kapott (arra voltak kíváncsiak, hogy eddig kaptak-e bármilyen tájékoztatást az ügyben). A válaszolók semmilyen tájékoztatást nem kaptak az ügyben, és többen jelezték, hogy a bankhiteles végtörlesztést azért nem indították el, mert Orbán levele után munkáltatói kölcsönre számítanak. Akik elindítottak banki hitelkérelmet, de a kölcsönt még nem folyósították nekik, azoknak azért okoz bizonytalanságot a helyzet, mert nem tudják, rájuk vonatkozik-e esetleg a tervezett kamattámogatás (ha igen, akkor szinte kizárólag ők lehetnek azok, akik élhetnek a támogatás lehetőségével).