Az agrártárca a célzott felhasználás figyelembevételével határozza meg a Brüsszel által az ukrán gabonaimport okozta piaci nehézségek kezelésére megítélt jelképes összegű, 15,9 millió eurós kompenzáció igénybevételi feltételeit – tudatta az Agrárminisztérium (AM).
Ki jogosult a kompenzációra?
Nagy István tárcavezető kiemelte, hogy a konstrukcióval egyszerre szeretnének segítséget nyújtani
- a hosszú ideig eladatlan tavalyi kukoricakészletek elnyúló tárolási időszaka miatt magasabb költségeknek kitett gazdáknak,
- valamint a még tárolókban lévő termények értékesítését szeptember 15-ig megvalósító kisebb gazdálkodóknak.
A kompenzációra azon gazdálkodók jogosultak, akik 2022-ben az egységes területalapú támogatási kérelmük alapján legfeljebb 500 hektár jóváhagyott mezőgazdasági területtel rendelkeztek, és ezen belül legfeljebb 100 hektár kukorica termőterület után részesültek támogatásban.
Azért a kukorica után lehet kompenzációt igényelni, mert ez a leghangsúlyosabb ukrán import termény.
Az érintett gazdálkodóknak a tervek szerint igazolniuk kell majd, hogy a május 15-től szeptember 15-ig terjedő időszakban legalább 10 tonna mennyiségű kukoricát értékesítettek.
Mekkora összegre pályázhatnak?
A támogatási kérelmet előreláthatóan október 1. és október 15. között lehet benyújtani a Magyar Államkincstárhoz, a MÁK honlapján rövidesen megjelenő útmutató szerint.
Az igénybe vehető hektáronkénti kompenzáció összege a 15,9 millió euró nagyságú keretösszeg és a feltételeket teljesítő összes kérelmező vonatkozásában jóváhagyott kukorica termőterület hányadosaként kerül meghatározásra.
A kompenzáció kifizetésére 2023. december 31-ig kerülhet sor.
Komoly veszteséget okozott az ukrán áru
Az orosz-ukrán háború következtében az Ukrajnából származó gabona szállítása jelentős mértékben az EU szomszédos tagállamain keresztüli szárazföldi útvonalakra terelődött. Az Európai Unió a Szolidaritási Sávok működtetésével igyekezett hozzájárulni ahhoz a célhoz, hogy az ukrán áru a rászoruló EU-s és harmadik országok piacaira juthasson el.
Ezen útvonalak nem megfelelő működése miatt azonban az ukrán gabona – ezen belül is különösen a kukorica – az Ukrajnával szomszédos tagállamok piacain ragadt be ahelyett, hogy továbbszállításra került volna.
A nagy mennyiségben beáramló ukrán áru az érintett tagállamokban komoly veszteséget okozott a gazdálkodóknak az értékesítési nehézségek, a piaci árakra gyakorolt nyomás és a plusz tárolási költségek miatt. Az érintett tagállamok – Bulgária, Lengyelország, Magyarország, Románia, Szlovákia – közös fellépését követően döntött az Európai Bizottság egy részbeni kompenzációról.
Az összesen 100 millió eurós forrást az érintett tagállamok gazdálkodói alapvetően a mezőgazdasági termőterületeik arányára építve igényelhetik.