A kőolaj ára „biztosan” eléri a hordónként 120 dollárt és a világgazdaság „radikálisan megváltozik”, ha Oroszország megszállja Ukrajnát – idézi a CNBC David Roche stratégát, szakmájának veterán képviselőjét.

Moszkva ugyan tagadja, hogy erre készülne, de 130 ezer katonát és irdatlan haditechnikát sorakoztatott fel az orosz-ukrán határ mentén. Roche úgy jellemzi az oroszok következő lépését, mint egy kísértetet, ami a szobában sertepertél.

Szerinte, ha megtörténik az invázió, a nyugati országok gazdasági szankciókkal fognak válaszolni. Ennek részeként kizárják az orosz pénzintézeteket a nemzetközi pénzátutalási rendszerből, így Oroszország nem lesz képes exportálni energiahordozóit és nyersanyagait, mert nem tudja fogadni az érte járó pénzátutalásokat.

Ennek eredményeként meredeken nőni fog az olaj ára, meg sem állva a hordónként 120 dolláros szintig, amire utoljára 2014 első felében volt példa. A Brentet február 9-én 90,50 dollár/hordóért adták-vették.

A szakértő emellett úgy véli, hogy ha az olajárra gyakorolt azonnali hatást figyelmen kívül hagyjuk, akkor is óriási változásokat hozhat a világgazdaságban az orosz támadás. Szerinte sok piaci szereplő alábecsli ennek a forgatókönyvnek a következményeit. Az esetleges háborúra adott nyugati válasz alapjaiban rázná meg az európai tőkepiacokat és új pályára állítaná a világgazdaságot.